D.Kongo'da Ugandalılarla çatışma: 4 ölü | Afrika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:13, 19 Haziran 2018 Salı
Güncelleme: 15:35, 20 Ekim 2015 Salı

  • Paylaş
D.Kongo'da Ugandalılarla çatışma: 4 ölü
D.Kongo'da Ugandalılarla çatışma: 4 ölü

Demokratik Kongo'da Ugandalı ayrılıkçıların düzenlediği saldırıda 4 kişi öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde Ugandalı ayrılıkçıların saldırısında ilk belirlemelere göre 4 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin doğusunda Oicha bölgesi yetkilisi Amisi Kalonda, Demokratik İttifak Güçleri'ne bağlı (ADF-Nalu) Ugandalı ayrılıkçıların bölgede saldırı düzenlediğini, 4 kişinin hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de rehin alındığını açıkladı.

Oicha'daki sivil toplum kuruluşu İnsan Haklarına Saygı Sözleşmesi Başkanı Jean-Paul Ngahangondi ise saldırıda 3 kişinin öldüğünü ileri sürdü.

Ngahangondi, saldırıya karşılık veren Demokratik Kongolu güçler ile ayrılıkçılar arasında çıkan çatışmanın ardından yüzlerce kasabalının bölgeden kaçtığını da belirtti.

Ugandalı ayrılıkçılara karşı başlatılan Sokola 1 operasyonlarını yürüten ordu sözcüsü Yüzbaşı Mak Hazukay Mongba, ayrılıkçılara karşı bölgede başlatılan operasyonların devam ettiğini vurguladı.

Uganda'da 1986'dan bu yana iktidarda bulunan Yoveri Museveni rejimine karşı kurulan ADF-Nalu, BM'nin terör örgütleri listesinde yer alıyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün verilerine göre, Ugandalı ayrılıkçıların ülkenin doğusunda düzenlediği saldırılarda Ekim 2014'ten beri 600'den fazla kişi yaşamını yitirdi.İlgili Konular kongo
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş