Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:15, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
09:16, 23 Ekim 2015 Cuma

  • Paylaş
Sudan Darfur'da da referanduma gidiyor
Sudan Darfur'da da referanduma gidiyor

Sudan'ın sorunlu bölgesi Darfur'un idari yapısı ve eyalet yetkileriyle ilgili belirsizlikler önümüzdeki yıl yapılacak bir referandumla giderilecek. Güney Sudan da yapılan referandumla Sudan'dan ayrılarak bağımsız bir devlet olmuştu.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Sudan'da Güney Sudan'ın referandumla ayrılmasından sonra yeni bir referandum daha belirdi. Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir, sorunlu eyalet Darfur'un idari yapısını ve eyalet yetkilerini belirleyecek referandumun gelecek yıl nisan ayında yapılacağını açıkladı.

Beşir, Sudan Ulusal Meclisi'nin ikinci dönem açılışında yaptığı konuşmasında, "Sevgi ve barış temelinde Sudan'a iyi bir gelecek bırakmak için 2016'nın Nisan ayında Darfur'da referanduma tanık olacağız" dedi.

2003 yılından bu yana iç savaşa tanık olan Darfur'da yapılacak refarandumun, eyaletin yetki ve idari sınırlarının belirlenmesi, iç savaştan sonra yaşanan göç olayının son bulması, Darfur'dan ayrılanların topraklarına ve evlerine geri dönebilmesi ve çatışmalardan zarar görenlere Sudan devletinin tazminat ödemesi, kuzey, güney ve batı Darfur olarak bölünen idari eyalet sınırlarının tekrar birleştirilmesi konularına netlik kazandırması bekleniyor.

Sudan hükümeti, söz konusu referandumun Hartum Sudan Kurtuluş Hareketi ile 2006 yılında imzalanan Abuja Barış Anlaşması uyarınca, uygulanması gereken anayasal bir durum olduğunu belirtiyor.

Ayrıca Sudan Hükümeti ile Darfur'daki isyancı gruplar arasında Katar'ın başkenti Doha'da 2011 yılında imzalanan barış belgesinde de taraflar Darfur'da bir referandum yaparak halkın isteklerinin gerçekleşmesini garanti altına almışlardı.

Batı, Kuzey ve Güney Darfur olarak 3'e bölünen Sudan'ın Darfur eyaletinde çatışmalar ve istikrarsızlık, 2003 yılında Arap olmayan siyahi Afrikalı yerlilerin yönetime baş kaldırmalarıyla başladı. Darfur'da ayrılıkçılara savaş açan merkezi yönetim ise Arap kökenlilerden oluşan Cancavid milislerini silahlandırdı.İlgili Konular afrika darfur
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş