Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:50, 26 Nisan 2018 Perşembe
11:23, 27 Kasım 2015 Cuma

  • Paylaş
Stratejik tepe yeniden Türkmenler'de
Stratejik tepe yeniden Türkmenler'de

Suriye'nin kuzeyinde en stratejik noktalardan biri olarak bilinen Kızıldağ üzerine süren çatışmalardan sonra bölge yeniden Türkmenler'in eline geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk jetlerinin sınır ihlali yaptığı için Rus uçağını düşürmesi nedeniyle bölgedeki gerginlik devam ederken Türkmenler ile Suriye ordusu arasında güç savaşına dönen, Rus uçağının düşürüldüğü yer olan Kızıldağ tepesi yine el değiştirdi.

İki gün önce Rus birliklerinin havadan ve denizden desteğiyle Kızıldağ tepesinden Türkmenleri püskürten Esad güçlerine karşı dün akşam saatlerinde taarruza geçen Türkmenler, sabah saat 06.00 sıralarında bölgede hakimiyet sağladı.

Esad güçleri Kızıldağ'ı terk ederken Türkmenler, kendilerine bomba yağdıran 2 tankı da ele geçirdi. 2. Sahil Tümen Komutanlığı'na bağlı birliklerinin gece boyu süren mücadelesi sonucu tekrar Türkmen cephesine geçen Kızıldağı bölgesinde Esad birliklerinin çekilmesine karşın bölge bölge çatışmalar devam ediyor.

Türkmen kadın ve çocukların yaşamını sürdürdüğü Yamadi çadır kampının üst bölgesindeki Çümerenek köyünün ise gece boyu vurulduğu bildirildi. Türk askeri yetkililer ise sınırın Türkmenler için açık olduğunu ancak ilk gelen 80 kişilik grubun dışında Türkiye'ye bir geçişin söz konusu olmadığını bildirdi.  Yayladağı İlçesi'nin Güveççi Mahallesi'nde kurulan çadır kentin alt yapı çalışmasının da devem ettiği en kısa zamanda tamamlanması için çaba gösterildiği bildirildi.İlgili Konular Türkmen Kızıldağ
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş