Suriye'deki Arap ve Türkmen aşiretler güç birliği yapacak | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:36, 25 Mayıs 2018 Cuma
14:27, 07 Aralık 2015 Pazartesi

  • Paylaş
Suriye'deki Arap ve Türkmen aşiretler güç birliği yapacak
Suriye'deki Arap ve Türkmen aşiretler güç birliği yapacak

Rakka ve Haseke'deki etkin aileler tarafından kurulan Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği; PYD, IŞİD ve Esad rejimine karşı mücadele edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Haseke ve Rakka bölgesindeki Arap ve Türkmen aşiretler, terör örgütü PKK'nın bu ülkedeki uzantısı PYD, IŞİD ve Esad rejimine karşı daha etkin mücadele amacıyla birlik kurdu.

Bölgedeki 15 büyük aşiretin temsilcileri tarafından oluşturulan Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliğinin başkanlığına Ali Envar El Bursan, yardımcılıklarına ise Ahmet Abbud Cuğani, Ömer Dede ve Enver Gitaf getirildi.

Cuğani, yaptığı açıklamada, birliğin, Esad rejiminin zulmüne uğrayan, PKK-PYD-IŞİD tarafından göçe zorlanan veya katledilen Suriye halkının farklı kesimlerinden oluştuğunu vurguladı.

Suriye devrimine katkıda bulunmayı amaçladıklarını ifade eden Cuğani, Suriye halkını bombalayan Rusya ve onun desteklediği PYD'yi de kınadıklarını dile getirdi.

Suriye halkının, Esad rejimi ve onun terör araçları olan PKK, PYD, IŞİD ve benzeri terör örgütlerinden çok sıkıntı çektiğine işaret eden Cuğani, şöyle konuştu:

"Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, DAEŞ ve Esed rejimine karşı daha etkin mücadele etmek istiyoruz. Terör örgütlerinden kendimizi korumak için güç birliği yapacağız. Bizleri bir birimize bağlayan vatan ve dinimizdir. Söz konusu terör örgütleri varlıklarını devam ettirebilmek için ya masum halkı öldürdü ya da göçe zorladı. Daha önceleri de bu soykırımı dile getirdik ancak kimse sesimize kulak vermedi. İnşallah bundan sonra her platformda sesimizi duyurmaya çalışacağız."

Cuğani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, baştan beri masum Suriye halkının yanında olduğunu ifade etti.

IŞİD, PETROLÜ ESAD'A SATIYOR

Cuğani, Rusya'nın Türkiye'nin IŞİD'ten petrol aldığı iddiasının asılsız olduğunu da işaret ederek, "Haseke'ye bağlı Şeddadi bölgesinde yaşıyorum ve orası şu anda DAEŞ'in kontrolünde. DAEŞ, oradaki petrolün yüzde 75'ini Esed rejimine veriyor, kalan yüzde 25'ini de kendisi kullanıyor. Ben bunu gözlerimle gördüm" diye konuştu.İlgili Konular Suriye IŞİD PYD Türkmen
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş