Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:31, 27 Mayıs 2018 Pazar
Güncelleme: 23:56, 22 Aralık 2015 Salı

  • Paylaş
Diyarbakır'da Mevlit Kandil'i buruk geçti
Diyarbakır'da Mevlit Kandil'i buruk geçti

Diyarbakır'da terör olayları nedeniyle İslam dünyasınca "5. Haremi Şerif'i" olarak kabul edilen Ulu Camii'nde kandil programı gerçekleştirilemedi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır İl Müftülüğü, Sur ilçesindeki terörist saldırılar ve 6 mahallede uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından tarihi Ulu Camii'nin geçici olarak ibadete kapatılması dolayısıyla mevlit programını Kayapınar ilçesinde yer alan Cebeli Nur Camii'nde düzenledi.

Türkçe ve Kürtçe mevlit ile ilahilerin okunduğu camiye gelen vatandaşlara Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce süt dağıtıldı.

Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, Hazreti Muhammed'i dua ve sohbet ile anmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Artık efendimizi anmaktan anlamaya, anlamaktan yaşamaya geçmeliyiz. Hepimizin hayatını onun hayatına benzemesi lazım. Çağımızda yaşanan olumsuzluklar peygamber efendimizin döneminde yaşanan olumsuzluklarla neredeyse benzerlik arz ediyor. O geldiği zamanda  kadının ve çocuğun değer görmediği, zulmün neredeyse zirve yaptığı bir dönemdi. Günümüzde de her Müslüman'ın bulunduğu yerde kan ve gözyaşı var. Peygamber efendimiz tevhit etrafında bütün müminleri topladığı gibi bizim de onun sünneti ve Kur'an çevresinde toplanmamız gerekiyor."

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar ise bu mübarek gecede yapılan duaların kabul olmasını temenni etti.

Kandilin, bölgeye ve ülkeye huzur getirmesini dileyen Atalar, "Bakanlık olarak bu gecede Kur'an-ı Kerim'in Nahl Suresi'nin 66. ayetinde geçen sütün önemine binaen bu gecede tüm illerimizde süt dağıttık" dedi.

 

 İlgili Konular Mevlit Kandili
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş