Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:35, 24 Nisan 2018 Salı
08:17, 23 Aralık 2015 Çarşamba

  • Paylaş
12 Eylül darbecilerinin başbakanı Bülent Ulusu öldü
12 Eylül darbecilerinin başbakanı Bülent Ulusu öldü

12 Eylül darbesinden sonra üç yıl başbakanlık yapan Bülent Ulusu 92 yaşında öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

12 Eylül askeri darbesini gerçekleştiren dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Everen ile kuvvet komutanlarının oluşturduğu Milli Güvenlik Konseyi tarafından Başbakan olarak atanan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Emekli Oramiral Bülent Ulusu hayatını kaybetti.

Ulusu'nun cenazesi yarın Teşvikiye Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
 
Türkiye Cumhuriyeti'nin 9. Deniz Kuvvetleri Komutanı olan Bülent Ulusu, 12 Eylül darbesinin yapıldığı 1980 yılından sonra yaklaşık üç yıl Türkiye'nin 18'inci başbakanı olarak görevde kaldı.

Ulusu 1 Mayıs 1940 tarihinde girdiği Deniz Harp Okulu'ndan 15 Ekim 1941 tarihinde Asteğmen rütbesi ile mezun oldu. Mezuniyetinin ardından, muhriplerde branş subaylığı, bölüm amirliği ve çeşitli karargâh görevlerinde bulundu. 1955 yılında Deniz Harp Akademisi'nden mezun oldu.

1974 yılında Oramiral rütbesine terfi etti. Bu rütbede Yüksek Askeri Şura üyeliği, Millî Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. 1977-1980 yılları arasında Deniz kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptı. 1980 yılının Ağustos ayında emekli oldu.

12 Eylül Darbesinden önce 11 Temmuz günü yapılması planlanan Bayrak Harekâtı'nın ertelenmesi nedeniyle askeri müdahaleyi yapan kadro arasında yer alamadı.

12 Eylül 1980 Askeri darbesinden sonra Millî Güvenlik Konseyi tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi. Yeniden serbest seçimlerin yapıldığı 1983 yılına kadar Başbakanlık görevini yürüttü. XVII. Dönem (1983-1987) İstanbul Milletvekilliği yaptı.

Bülent Ulusu, 12 Eylül işkenceleri ile ilgili olarak söylediği "İşkencelerden haberim yok, benim ilgi alanıma girmiyordu" ifadesi ile gündeme gelmişti.

Ulusu’nun tartışmaya sebep olan bir diğer sözü ise başörtüsünün sadece Kur’an-ı Kerim okunurken takılabileceği şeklindeydi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş