Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:11, 20 Haziran 2018 Çarşamba
17:03, 23 Aralık 2015 Çarşamba

  • Paylaş
İlk kandil Sünbül Efendi Tekkesi'nde yakılmıştı
İlk kandil Sünbül Efendi Tekkesi'nde yakılmıştı

İstanbul'da Mevlid gecesinde ilk kandil yakan kişinin 1610'da Sünbül Efendi Tekkesi şeyhi Seyyid Hasan Necmeddîn Efendi olduğu belirtiliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İslam aleminde idrak edilen mübarek gün ve gecelerin başında gelen kandillerin yüzyıllardır idrak edildiği biliniyor. Osmanlı döneminde ise bu gecelerde kandil yakıldığı için bu isim verilmiştir.

Mevlid törenlerinin ne zaman başladığı tam olarak bilinmemekle beraber, bazı kaynaklar ilk mevlid törenlerinin Mısır'da Fatımiler zamanında yapıldığını aktarıyor.

İstanbul’da ise Mevlid gecesinde ilk defa kandil yakan kişinin Sünbül Efendi Tekkesi şeyhi Seyyid Hasan Necmeddîn Efendi olduğu belirtiliyor. Necmeddin Efendi 1610 yılında bu geleneği başlatıyor.

Osmanzade Hüseyin Vassaf, Sefîne-i Evliya adlı altı ciltlik eserinde bu olayı şöyle anlatıyor:

"İstanbul'da ilk def'a şeb-i mevlid-i Nebî'yi kanâdîl ile ihyâ eden bu zât-ı muhteremdir. Leyle-i mübârekeyi ihyâ etmeği öteden beri mu'tâd eylemiş Hz. Sünbül hânkâhının minâresinde önce kandîl yaktırır imiş. Bu cemîle-i ihtirâm-kârî Sultân Murâd-ı râbiin (4. Murad) takdîrini celb ve tensîbini istilzâm etmekle umûm memâliki-i Osmâniyye'de leyâlî-i mukaddesenin bu tarz-ı nûrâniyyette tebcîl ve ihyâsı emr edilmiştir."İlgili Konular Mevlid Kandili
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş