Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:04, 26 Nisan 2018 Perşembe
17:47, 23 Aralık 2015 Çarşamba

  • Paylaş
Rusya'da istihbarata silah kullanma yetkisi
Rusya'da istihbarata silah kullanma yetkisi

Rusya Duma’sı FSB’e (eski KGB) kitle gösterilerinde ateş açma izni verdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya  meclisin alt kanadı olan Duma'nın, ülke istihbarat kurumu olan FSB yetkililerine 'insanların kitle halinde' toplanmaları durumunda ateş açma yetkisini veren yasayı onayladı...

 Duma'nın 22 Aralık toplantısının gündeminde olmadığı, ancak Putin'in partisinin temsilcisi ve Duma güvenlik komitesi başkan yardımcısı Ernest Valeev’in girişimi ile gündeme alınarak, oylamaya sunulduğu bildirildi.

Bu yasa tasarısı yaz aylarında Rusya Senatosu Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov liderliğindeki bir grup senatörler tarafından gündeme getirilmişti. Tasarı 15 Aralık'ta ilk okunduğunda kabul edilmişti. Güvenlik komitesi tasarıda bazı değişiklikler yapmış ve Duma milletvekilleri tartışma olmadan bu değişiklikleri desteklemişti. Ernest Valeev, bu yasanın kabulünün Rusya'da bulunan IŞİD tehditleri ile açıkladı.

Tasarıya üçüncü okumada 343 milletvekili evet oyu verdi. İki milletvekili karşı ve biri de çekimser kaldı. Valeev, tasarıdaki değişiklikler güvenlik güçlerinin kuvvet kullanması ve özel güvenlik araçlarının kullanmasının ayrıntılarını belirlemek için gerekli ve kanunun bu şekilde hızlı kabul edilmesinde hiçbir sakınca olmadığını savundu.

Yeni değişikliklerle FSB yetkilileri kamu ayaklanmaları sırasında güvenliği korumak için istedikleri binalara baskın yapabilecekler, insanların kitleler halinde toplandıklarında terörist saldırıları önlemek ve rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla ateş edebilecekler.

Yasada FSB çalışanlarına, yabancı medya, uluslararası kuruluşlar ve 'yabancı ajanslar' olarak tanımlanan sivil kuruluşlarla temaslar ve görüşmeler yasaklandı. Bunun yanında FSB subaylarına, onların eşleri ve reşit olmayan çocuklarına yabancı bankalarda hesap açmak ve edinmek, başka yabancı finansal araçlardan ve gayrimenkullerden yararlanmak yasaklandı.

Bu yasakların, Rus ajanlarının istihbarat 'servisi' sırasında es geçebileceği bildirildi.

TASS ajansına göre yeni yasa FSB çalışanlarına, terörist faaliyetlerde şüphe uyandıran kişilerin Rusya sınırında geçmeye çalıştığında, parmak izlerini alma hakkı da veriyor.İlgili Konular Rusya FSB
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş