Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:16, 21 Haziran 2018 Perşembe
Güncelleme: 23:06, 29 Aralık 2015 Salı

  • Paylaş
Gürcistan'da yeni hükümete güvenoyu

Gürcistan'da Giorgi Kvirikaşvili'nin liderliğindeki yeni kabine meclisten güvenoyu aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gürcistan'da İrakli Garibaşvili'nin istifasının ardından başbakanlığa aday gösterilen Giorgi Kvirikaşvili'nin kabinesi meclisten güvenoyu aldı. 

Ülkenin ikinci büyük kenti Kutayisi'deki meclis binasında bugün yapılan olağanüstü oturumda Kvirikaşvili'nin kabinesine güvenoyu verildi.

Parlamento Başkanı Davit Usupaşvili'nin yönettiği olağanüstü oturuma, 150 milletvekilinden 114'ü katılırken, 86'sı, iktidardaki Gürcü Hayali koalisyonunun başbakan adayı Giorgi Kvirikaşvili'nin kabinesine güvenoyu verdi. Oturumda, 28 muhalif milletvekili ise karşı oy kullandı. 

Ana muhalefet partisi Ulusal Birlik Hareketi ile Özgür Demokratlar Partisi, "bir önceki hükümetin üyelerinin yer aldığı yeni kabineye güvenmedikleri" gerekçesiyle güven oylamasına katılmadı. 

"HÜKÜMET ARTIK HALKIN SESİNİ DİNLİYOR"

Giorgi Kvirikaşvili, oylamadan önce yaptığı açıklamada, Gürcistan'da son yıllarda, özellikle 2012'deki genel seçimlerden bu yana birçok alanda başarılı projelere imza attıklarını belirterek, "En önemli başarımız artık bu ülkede hükümet halkın sesini dinliyor" diye konuştu. 

Ülkenin hızla kalkınması ve güvenliği için AB ve NATO ile entegrasyonun öncelikleri olmayı sürdüreceğini ifade eden Kvirikaşvili, aynı zamanda Rusya ile ilişkilerin, özellikle ticarette işbirliğinin geliştirilmesi için yapıcı politikaların uygulanması gerektiğini söyledi. 

Kvirikaşvili, Gürcistan'dan tek taraflı bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ile Güney Osetya ve ülkenin toprak bütünlüğü konularına da değinerek, "Ne yapılacaksa Abhazyalı ve Güney Osetyalı kardeşlerimizin de faydalanması için yapılacak" ifadesini kullandı. 

Giorgi Kvirikaşvili, Gürcistan hükümetinin ülkede sürdürülebilir kalkınma projelerine her alanda etkili bir şekilde devam edeceğini sözlerine ekledi. 

Gürcistan'da hükümet, 2014 yılında Spor Bakanı Levan Kipiyani'nin istifası ve öncesinde altı bakanın değişmesi üzerine yasalar gereği düşmüştü. 

Kutayisi'de 9 Mayıs 2014 tarihinde parlamentoda yapılan olağanüstü oturuma 124 milletvekili katılmış, 87'si eski Başbakan İrakli Garibaşvili'nin liderliğindeki kabineye güvenoyu vermişti. 

GİORGİ KVİRİKAŞVİLİ 

Tiflis doğumlu 48 yaşındaki Giorgi Kvirikaşvili, Bidzina İvanişvili'nin kurduğu Gürcü Hayali koalisyonunun, 2012 yılındaki genel seçimleri kazanmasının ardından bugüne kadar kurulan hükümetlerde iki ayrı bakanlık görevlerinde bulundu. Kvirikaşvili, 25 Ekim 2012'den 1 Eylül 2015 tarihine kadar Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı, 1 Eylül 2015'ten Garibaşvili'nin istifasına kadar da Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlendi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş