Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:18, 23 Haziran 2018 Cumartesi
09:29, 11 Ocak 2016 Pazartesi

  • Paylaş
Muhafazakar-Reformist rekabetinde İran seçimleri | DOSYA
Muhafazakar-Reformist rekabetinde İran seçimleri | DOSYA

Bu dosya İran'da yapılacak meclis ve Uzmanlar Konseyi seçimlerinde kurumların yapısını, hangi adayların öne çıktığı ve seçimlerin önemini ele alıyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran’da gelecek ay iki seçim yapılacak. Bunlardan ilki İran meclis seçimleri; diğeriyse Uzmanlar Konseyi seçimleri. Meclis seçimleri İran’da birkaç açıdan önem taşıyor. Bunlardan ilki 2013 yılında İran’da Cumhurbaşkanı olan reformist grubun temsilcisi Hasan Ruhani’nin başarısını ya da başarısızlığı ortaya çıkacak. İkincisi ise Batı ile imzalanan nükleer anlaşmanın halk nezdindeki yansıması ortaya çıkacak.

26 Şubat yapılacak seçimlerin bir diğeri de Uzmanlar Konseyi seçimleri. Uzmanlar Konseyi İran siyasal sistemindeki önemli kurumlardan bir tanesi. Zira bu kurum Dini lider Hamaney’in halefini belirleyecek.

Öte yandan, Uzmanlar Konseyi’nin üyeleri doğrudan halkın seçimleriyle oluşturuluyor. Reformistlerin bu seçimlere yoğun adaylık başvurusunda bulunması, reformist ve muhafazakar rekabetini arttırmış durumda.

Dünya Bülteni Araştırma Masası olarak bu dosyada İran’daki kurumların yapısını, seçimlerin neleri değiştirebileceğini ve adaylık başvurusunda bulunan adayların İran siyasetteki önemini ele aldık.

DOSYAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş