Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:24, 21 Mart 2018 Çarşamba
Güncelleme: 14:20, 25 Ocak 2016 Pazartesi

  • Paylaş
Tunus eskiye mi dönüyor? | ANALİZ
Tunus eskiye mi dönüyor? | ANALİZ

Sinan Özdemir, Tunus'ta yaşanan protesto gösterilerinin görünen kısmında sosyo-ekonomik sorunlar belirse de büyük fotoğrafa bakıldığında sorunun devlet aygıtını ilgilendiren yapısal olduğunu ifade ediyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Arap Baharı devrimiyle Tunus'ta mafya devletine son verildiğinde, devlet aygıtı dağılmadan yoluna devam etmişti. Bazı noktalarda temizlik yapıldıysa da eski rejimin izleri, özellikle pratik hayatta, uygulamada, tamamen silinemediği anlaşılıyor.

Dünya Bülteni analiz yazarlarından Sinan Özdemir "Tunus'ta sil baştan?" başlıklı yazısında "Yeni Tunus'u devr alan kadrolar bütün sorumluluğu eski rejime yüklese de pratik hayatta halkın devlet dairelerinde karşılaştığı sorunların değişmemiş olması zihinlerde bağları koparmayı engelliyor" ifadelerini kullanıyor.

"Bu süreçte hükümetin krzi yönetimi konusunda ciddi sorunları olduğu; buna paralel olarak devlet organizasyonunda da aşılamayan sorunların olduğu anlaşıldı. Tunus 2011'de, mafya devletine son verdiğinde, devlet aygıtı dağılmadan yoluna devam etmişti. Bazı noktalarda temizlik yapıldıysa da eski rejimin izleri, özellikle pratik hayatta, uygulamada, tamamen silinemediği anlaşılıyor."

"Sidi Bouzi'de hayatına son vererek 2011 dönüşümünü mümkün kılan Muhammed Bouazizi ile Kasserin hadiselerini tetikleyen Rida Yahyaui'nin ölümünün ortak noktasında adaletsizlik duygusu bulunuyor. Birincisi (2011) zabıtanın pazar kartını iptal etmesi sonucunda hayatına son verirken ikincisi (2016) sınav listesinden isminin silinip başkasının yerleştirildiğini öğrenmesi sonucunda durumu protesto ederken hayatını kaybetti. İkinci hadisenin tetiklediği olaylar hiç kuşkusuz değişmediği bilinen ve bir şekilde sürdürülen "mafya düzenini" protesto etmeyi amaçlıyor."

SİNAN ÖZDEMİR'İN YAZISININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ..

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş