Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:54, 23 Mayıs 2018 Çarşamba
20:35, 09 Şubat 2016 Salı

  • Paylaş
Assange'ın sorgulanması için yeni girişim
Assange'ın sorgulanması için yeni girişim

Wikileaks kurucusu Assange'ın cinsel taciz suçlamasıyla ilgili ifadesinin Londra'da alınması için yeni bir öneri hazırlanarak Ekvador Başsavcılığına iletilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsveçli savcılar, Wikileaks kurucusu Julian Assange'ın cinsel taciz suçlamasıyla ilgili ifadesinin Londra'da alınması için yeni bir girişimde bulunmaya hazırlanıyor.

İsveç savcılığının internet sitesinde yer alan açıklamada, yaklaşık üç yıldır Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde kalan Assange’ın ifadesinin İsveçli savcılar tarafından alınmasına yönelik ilk başvurunun Ekvador tarafından reddedildiği hatırlatıldı.

Savcılığın yeni bir öneri hazırlayarak Ekvador Başsavcılığına ileteceği ifade edilen açıklamada, Birleşmiş Milletler Keyfi Tutuklamalar Çalışma Grubu'nun (UNGWAD), Assange'ın "kanunsuz gözaltı" şikayetini haklı bulduğu karara da değinildi. Açıklamada, ''UNGWAD kararı, savcılığın Assange hakkında önceden aldığı kararları etkilemeyecek'' ifadesi kullanıldı.İngiltere'de bulunduğu dönemde, hakkında İsveç'e iade kararı çıkmasının ardından 19 Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınan Assange, o tarihten bu yana diplomatik misyonun bir odasında yaşıyor. Sağlığından zaman zaman endişe edilen Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanması ve İsveç'e iade edilmesi bekleniyor.

İngiliz mahkemesi 2012 yılında, 44 yaşındaki Avustralya vatandaşı Assange'ın, iki kadına cinsel taciz ve tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti.

Assange, İsveç'e iade edilirse ABD'ye gönderilmekten korktuğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş