Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:54, 22 Mayıs 2018 Salı
09:38, 12 Şubat 2016 Cuma

  • Paylaş
Tacikistan'da din adamı tutuklandı
Tacikistan'da din adamı tutuklandı

Tacikistan'da Müslümanlara karşı baskılar gittikçe artıyor. Tacikistan polisi son olarak din adamı Muhammedî Rahmatullo'u tutukladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tacikistan'da din adamı Muhammedî Rahmatullo 2015 yılında yazdığı makale yüzünden tutuklandığı öğrenildi. Yetkililer Rahmatullo'nun radikal örgütlere finansman sağlamak ve onlara medya yoluyla destek verdiği için tutuklandığı bildirdi.

Radio Liberty'nin haberine göre, haftalık yayınlanan Faraj gazetesinin yazarı ve din alimi Muhammedî Rahmatullo "yabancı hükümetler tarafından" desteklenen gazetede, "terörizmi desteklediği" gerekçesiyle tutuklandı. İçişleri Bakanlığı 'selefi' olduğunu iddia ettiği Rahmatullo'nun İran'la bağlantılı olmakla suçladı.

Tacikistan geçtiğimiz günlerde sadece Hatlon ilinde yerel yetkililerin yaklaşık 13 bin kişinin zorla sakalını traş ettirdiği tüm dünyada tartışılmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer başörtüsü yasağı ve sakal traşlama kampanyasının amacının toplumun radikalleşmesini önlemek ve laik düzenin korunması için mücadele etmek olduğunu söylemişti.İlgili Konular tacikistan tacikistan baskı
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş