Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:24, 25 Mayıs 2018 Cuma
14:43, 12 Şubat 2016 Cuma

  • Paylaş
Ermenistan Rusya ile nükleer projesini iptal etti
Ermenistan Rusya ile nükleer projesini iptal etti

Ermenistan-Rusya ortaklığı ile yapılacak olan yeni nükleer inşaat projesi, Erivan'ın yeniden değerleme gerekçesiyle iptal edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ermenistan Bakanlar Kurulu toplantısında Rusya ile ortak girişim olan yeni nükleer inşaat birimi yapımını projesinin iptal edildiği açıklandı.

RIA Novosti ajansının haberine göre, Ermenistan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yervand Zaharyan "konunun daha fazla tartışılmasına ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

2018 yılında başlaması ve 2026 yılında tamamlanması planlanan ve Erivan hükümeti tarafından 5 milyar dolara malolacağı hesaplanan proje için kaynak bulunmaya çalışılırken, hükümet projenin yeniden değerlendirilmesi gerekçesiyle iptal edildiği açıklandı.

Ermenistan’daki nükleer santral 1989 yılında tamamlanarak hizmete başlamış ve ancak 25 bin kişinin hayatını kaybettiği Spitak depreminden sonra faaliyeti durdurulmuştu. 1995 yılının Kasım ayında ülkede yaşanan şiddetli enerji krizi sebebiyle nükleer santral yeniden hizmete açılmıştı. Ermenistan hükümeti Mart 2014'te yeni bir nükleer reaktör yapımındaki gecikmelerden dolayı eski santralın ikinci ünitesinin çalışmayı devam ettirmesine izin vermişti.İlgili Konular Ermenistan rusya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş