İran yarın sandığa gidiyor | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:48, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 10:21, 25 Şubat 2016 Perşembe

  • Paylaş
İran yarın sandığa gidiyor
İran yarın sandığa gidiyor

İran'da yarın iki seçim yapılacak. Bunlardan ilki Uzmanlar Konseyi seçimleri, diğeriyse İran Meclis seçimleri. Reformist ve muhafazakarların yarıştığı seçimler İran'ın geleceği açısından önem taşıyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da yarın Meclis ve Uzmanlar Konseyi seçimleri yapılacak. Seçimlerde parlamentonun yeni üyelerinin yanı sıra dini lideri seçme yetkisine sahip Uzmanlar Meclisi de belirlenecek. Muhafazakarlarla reformistler arasındaki sıkı yarışta 55 milyon seçmen oy kullanacak. Parlamentodaki 290 sandalye için 586’sı kadın 6 bin 200 kişi adaylığını koymuş durumda.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney, nükleer anlaşmanın ardından ilk kez yapılacak seçimlerde, halkının seçimlerde yanlış adayların seçilmesinin ABD'nin ve Batı'nın işine yaracağını ifade ediyor.

Reformistler ise nükleer yaptırımların kaldırılmasından sonra halk nezdinde olumlu algılar oluştuğunu ve seçimlere katılım yüksek olduğu taktirde başarılı olacaklarını düşünüyor.

İran seçimleriyle ilgili yorum yapan analistler, seçimlerin 2013 yılında İran’da Cumhurbaşkanı olan reformist grubun temsilcisi Hasan Ruhani’nin başarısını ya da başarısızlığı ortaya koyacağını düşünüyor. Bazı yorumcular göre ise Batı ile imzalanan nükleer anlaşmanın halk nezdindeki olumlu ya da olumsuz sonucu ortaya çıkacak.

İran'da Uzmanlar Konseyi seçimleri, İran dini lideri Hamaney'in ölümünden sonraki kişiyi belirleyecek olması açısından önemli olarak görülüyor.

İRAN SEÇİMLERİYLE İLGİLİ DOSYAYA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYINIZ..

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş