İran'da dini liderler halkı sandığa davet ediyor | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:49, 24 Haziran 2018 Pazar
14:48, 26 Şubat 2016 Cuma

  • Paylaş
İran'da dini liderler halkı sandığa davet ediyor
İran'da dini liderler halkı sandığa davet ediyor

İran'da üst düzey din adamlarından Ayetullah Nasır Makarem Şirazi, halkı seçimlere katılmak için sandığa davet etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran'da din adamlarından Ayetullah Mekarim Şirazi, İran'da devam eden seçimlerde halkı oy kullanmaları için sandığa çağırdı.

Kum kentinde bir sandıkta oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada Şirazi, bütün İranlıların hangi siyasi parti ve siyasi eğilimi olursa olsun, seçimlere katılması gerektiğini ifade etti.

İran'da bu seçimlerde Ayetullah Hamaney'in halefinin belirleyecek Uzmanlar Konseyi ve Meclis seçimleri yapılacak. Resmi açıklamalara göre 54 milyon 150 bin kişi oy kullanacak.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney, nükleer anlaşmanın ardından ilk kez yapılacak seçimlerde, halkının seçimlerde yanlış adayların seçilmesinin ABD'nin ve Batı'nın işine yaracağını ifade ediyor. Reformistler ise nükleer yaptırımların kaldırılmasından sonra halk nezdinde olumlu algılar oluştuğunu ve seçimlere katılım yüksek olduğu taktirde başarılı olacaklarını düşünüyor.

İran seçimleriyle ilgili yorum yapan analistler, seçimlerin 2013 yılında İran’da Cumhurbaşkanı olan reformist grubun temsilcisi Hasan Ruhani’nin başarısını ya da başarısızlığı ortaya koyacağını düşünüyor. Bazı yorumcular göre ise Batı ile imzalanan nükleer anlaşmanın halk nezdindeki olumlu ya da olumsuz sonucu ortaya çıkacak.

İran'da Uzmanlar Konseyi seçimleri, İran dini lideri Hamaney'in ölümünden sonraki kişiyi belirleyecek olması açısından önemli olarak görülüyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş