İran'da seçim sonucu Reformistleri güçlendirdi | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:48, 24 Haziran 2018 Pazar
Güncelleme: 12:11, 01 Mart 2016 Salı

  • Paylaş
İran'da seçim sonucu Reformistleri güçlendirdi
İran'da seçim sonucu Reformistleri güçlendirdi

İran’da seçim sonuçları kesinleşti. Uzmanlar Konseyi ve Meclis seçim sonuçlarına göre Reformistler önemli başarılar elde etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cuma günü İran'da düzenlenen Uzmanlar Konseyi ve Meclis seçimlerinin sonuçları belli oldu. İçişleri bakanı Rahman Fazli katılımın ülke genelinde yüzde 62, Tahran'da ise 50 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Uzmanlar Konseyi seçimleri İran'da Hamaney'den sonra gelecek dini liderin belirlenmesinde önem taşıyordu. Yapılan son açıklamalara göre 88 kişilik Uzmanlar Meclisi'nde Tahran'dan seçilen 16 adaydan 15'i reformist olarak bilinen kişilerden seçildi. Muhafazakarlar seçmenlerinse İran'ın kırsal kesiminde öne çıktığı bildirildi.

İran'daki meclis seçimleri sonuçlarına göreyse 220 adayın seçildiği kesinleşirken, 70 sandalye için ikinci tur düzenlenecek. Bu 70 sandalye için de 140 aday yarışacak. Meclis seçimlerinde Tahran'da 30 sandalyeyi reformcular kazanırken, ülke genelinde muhafazakar ve bağımsızlar birbirine yakın gözüküyor.

Ülkedeki reformistlerin lideri eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi de kendisine ait sosyal paylaşım sayfasından yaptığı açıklamada, Rafsancani'nin listesinden ülke genelindeki 88 üyeden oluşan Uzmanlar Meclisi'ne 52 kişinin girmeye hak kazandığını duyurmuştu.

İran'da reformist ve ılımlı muhafazakarlar, "Reformistler ve Hükümeti Destekleyenler Birliği" çatısı altında İran Meclisi ve Uzmanlar Meclisi seçimlerinde ortak adayları destekledi. Eski cumhurbaşkanı Rafsancani, ülkedeki Reformistlerin lideri eski cumhurbaşkanı Hatemi, Reformistler Yüksek Şurası Başkanı Muhammed Rıza Arif ve Cumhurbaşkanı Ruhani, bu oluşumun önde gelen isimleri olarak biliniyor.

Uzmanlar Meclisi seçimlerinde birliğin başını çeken Rafsancani'nin, alınan bu neticeden sonra ülkedeki siyasi gücünü artıracağı değerlendirmeleri yapılıyor.

Öte yandan bazı seçim analistleri de Meclis’te ve Uzmanlar Konseyi’nde çoğunluğu kazanmasına rağmen etkisi zayıflayan muhafazakârların ise daha sert ve güçlü bir muhalefet yapacağını tahmin ediyor. Ayrıca muhafazakârların aldığı bu göreceli yenilgi, Anayasayı Koruyucular Konseyi, Uzmanlar Konseyi ve Meclis arasında yeni krizlerin yaşanmasına da sebep olabilir.

İran'da uzun süredir seçimlerde Reformcular, Muhafazakârlar ve Ilımlılar olmak üzere üç ana grup yarışıyor. Bu 3 grup da dış politika, hukuk ve ekonomi başta olmak üzere ülkedeki temel sorunlara karşı farklı yaklaşımlara sahip olduğu biliniyor.

İran'da 207 seçim bölgesinin bulunduğu İran’da 12 binden fazla İranlı, milletvekili adaylığı için başvurmuş ancak, Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından 6 bin 200 kişiye izin verilmişti. Uzmanlar Konseyi seçimleri için başvuran yaklaşık 800 adayın da yalnızca 181’i Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin onayını alabilmişti. İran’da adayların seçilme hakkını engelleyen muhafazakârların kontrolündeki Anayasayı Koruyucular Konseyi'nin, seçimlerin adil ve güvenilir bir ortamda yapılmasına gölge düşürdüğü yorumları yapılmıştı.

RUHANİ'NİN ELİ GÜÇLENDİ

Reformistlerin seçimlerde önemli başarı elde etmesi, Ruhani'nin gelecek dönemde daha rahat hareket edebileceğini ifade ediliyor. Konuyla ilgili yorum yapan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyelerinden Doç. Bayram Sinkaya "Bu söz bir yandan da ülkenin yıkıldığına da ve önceliğin ekonomi olacağını da işaret ediyor. Meclis desteğini arkasında alan Ruhani, ekonomik reformların yanı sıra ekonomi eksenli bir dış politika izleyebilir. Bölgesel politikalarda da bazı değişiklikler beklenebilir ama bunun İran’ın Suriye politikasına yansımasını beklemiyorum. Çünkü Suriye politikasında Devrim Muhafızları etkin. Ayrıca Suriye meselesinde şu anda ellerini rahatlamış hissediyorlar." ifadelerini kullandı

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş