Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


20:45, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
19:07, 16 Mart 2016 Çarşamba

  • Paylaş
Suriye'de IŞİD'den kaçan siviller muhaliflere sığınıyor
Suriye'de IŞİD'den kaçan siviller muhaliflere sığınıyor

Suriyeli muhalif gruplar, IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden kaçan sivilleri karşılamaya devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriyeli muhalif gruplar, IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden kaçan sivilleri karşılamaya devam ediyor. Muhalifler, IŞİD'ten kaçan sivilleri ülkenin kuzeyindeki Halep kırsalına yerleştiriyor.

Halep kırsalındaki bölgeler yaklaşık bir aydır, IŞİD'ten kaçan sivillerin göçüne sahne oluyor. Söz konusu siviller IŞİD'in çıkışlarını engellemek için mayın döşediği tehlikeli yollardan göç etmek zorunda kalıyor. Günde yaklaşık 200 sivil IŞİD'ten kaçarak muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sığınıyor.

IŞİD'in kontrolündeki bölgelerden kaçanların karşılandığı kontrol noktası sorumlusu Feylak'uş Şam komutanlarından Ebu Adnan, IŞİD'ten kaçan yüzlerce aileyi karşılayarak, güvenli bir şekilde Halep kırsalındaki bölgelere girişlerinin sağlandığını belirtti.

IŞİD bölgelerinden gelenlerin örgütün militanı olabileceği göz önünde bulundurularak sıkı güvenlik önlemlerinden geçirildiklerini, kimliklerini öğrenmek için iyice sorguladıklarını ifade eden Ebu Adnan, başta hasta ve yaşlılar olmak üzere gelenlerin ulaşımlarını sağladıklarını söyledi.

Muhaliflerin sivilleri karşılamadığı yönünde söylentileri, IŞİD tarafından uydurulan "yalanlar" olarak nitelendiren Ebu Adnan, "Söz konusu bölgelerden çıkmak isteyen sivillerin kontrol noktasına ulaşmak için büyük sıkıntılar çektiğini, kaçmak için kişi başına 100 ila 150 dolar ödediklerini" ifade etti.

MAYINLI YOLLARI KULLANIYORLAR

Rakka kenti sakinlerinden Adil Şaban, IŞİD tarafından maruz kaldıkları baskıların, yüzlerce ailenin örgütün elindeki bölgelerden göç etmesine neden olduğunu kaydetti. Şaban, kendilerini mayınlı yollardan çıkaracak kaçakçılara gereken ücreti ödemede zorlandığını söyledi.

Sivillerin, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere geçmek için 30 km yürümek zorunda kaldığını ifade eden Şaban, IŞİD'in sivillere yönelik uygulamalarının kötü olduğunu, kendi bölgesinden çıkışları engellemek için kimliklerine el koyduğunu belirtti.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş