İran'da Kadir gecesinde Hz. Ali'yi anma töreni | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:06, 21 Haziran 2018 Perşembe
16:22, 30 Haziran 2016 Perşembe

  • Paylaş
İran'da Kadir gecesinde Hz. Ali'yi anma töreni
İran'da Kadir gecesinde Hz. Ali'yi anma töreni

İran'da Ramazan ayının 19, 21 ve 23’üncü gecelerinde Hz. Ali yad ediliyor. Aynı zamanda İran'da Kadir Gecesi olarak kabul edilen bu gece dualarla geçiriliyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ramazan ayı içerisinde idrak edilen Kadir Gecesi, bütün Müslümanlar gibi İranlılar için de önemli bir gün. İranlılar için bu günün ayrı bir önemi daha var. Büyük çoğunluğunu Şii Müslümanlar’ın oluşturduğu İran'da, Hz. Ali'nin şehadetinin de Kadir Gecesi’nde gerçekleştiği kabul ediliyor.

Bu nedenle Ramazan ayının 19, 21 ve 23’üncü gecelerinde Hz. Ali’ye adanan merasimler düzenleniyor. Kuran-ı Kerim'in indiği bu mübarek gecede camiler, sabaha kadar ibadet edenlerle dolup taşıyor. Hz. Ali'nin şehadet yıldönümü sebebiyle mersiyeler okunuyor.

Ülkenin önce gelen yetkilileri de farklı camilerde yas merasimlerine katılıyor. Ayrıca, gece başlayıp sabaha kadar süren merasimler sebebiyle İran’da resmi tatil uygulanıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş