Okyanuslarda hidrojen gazı rezervi bulundu | Bilim Teknoloji | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


05:12, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 21:54, 25 Temmuz 2016 Pazartesi

  • Paylaş
Okyanuslarda hidrojen gazı rezervi bulundu
Okyanuslarda hidrojen gazı rezervi bulundu

Dünyada çok daha az olduğu sanılan hidrojen gazı, okyanus altındaki kayaların içinde yüksek miktarda bulundu. Bu hidrojen rezervlerinden basit işlemlerle enerji elde edilmesi planlanıyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Okyanus tabanında çok miktarda hidrojen gazı tespit edildiği belirtildi.

Duke Ünivesitesi'nden araştırmacıların Geophysical Research Letters dergisinde yayımladığı çalışmada, dünyada daha az olduğu sanılan hidrojen gazının okyanus altındaki kayaların içinde yüksek miktarda bulunduğu kaydedildi.

Çalışmada, tektonik plakaların hızlıca yer değiştirmesiyle oluşan kayaların içindeki hidrojen gazının, fosil yakıtların yerini alacak küresel yakıt kaynağı olacağı bildirildi.

H2 olarak bilinen hidrojen gazı keşif çalışmalarını yürüten Stacey Woman şu ifadelerde bulundu:

"H2 elde etmeye öncelikle su ile başlarsınız. Oksijeni ayrıştırmak için enerji kullanırsınız ve böylelikle hidrojen molekülleri ayrılır ve H2 elde edersiniz. Daha sonra H2'yi yakabilirsiniz fakat enerji elde etmek için yine enerji kullanmak zorundasınız. İşte bu yüzden bu metot çok etkili değil. Şu an okyanuslarda bulunan H2 rezervleri daha basit işlemlerle enerji elde etmede kullanılabilir."İlgili Konular bilim adamları
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş