Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:05, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 21:51, 04 Ağustos 2016 Perşembe

  • Paylaş
Assange: NBC'nin haberleri darbeyi destekledi
Assange: NBC'nin haberleri darbeyi destekledi

Wikileaks'in kurucusu Julian Assange NBC'nin darbe girişimi sırasında yaptığı haberlerin darbecilere destek niteliği taşıdığını belirtti.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Amerikan NBC televizyonunun Türkiye'deki darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'ya sığınmaya çalıştığı yönünde haber yaptığını hatırlatan Wikileaks'in kurucusu Julian Assange; bunun, darbecilere destek anlamına geldiğini söyledi.

NBC DARBEYE DESTEK VERDİ

Hürriyet'in haberine göre, Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nde Russia Today'den Afshin Rattanzi'ye konuşan Assange, Türkiye'deki hain darbe girişimi sırasında NBC News'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ilgili yaptığı yalan habere değindi.

Assange, "Darbenin ortasında, NBC Erdoğan'ın sığınma için Almanya yolunda olduğunu yazdı. Ve bunun kendilerine ABD'li askeri kaynaklarca söylendiğini belirttiler. Burada neler dönüyor? Bu tüm dünyaya yayıldı ve Türkiye'deki darbenin başarı şansını arttırmak için kullanıldı. Çünkü eğer bir başkan ülkesinden kaçtıysa; bu, kontrolü kaybetmiş olduğu anlamına gelir" dedi.

TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİ TEHLİKEDE

Assange, ABD'de Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton'a yakınlığıyla bilinen NBC News'in böyle bir haber yapmasının NATO müttefiki Türkiye ile olan ortaklıklara nasıl bir etkisi olacağına dair soruya da şu cevabı verdi:

“Her hükümetin sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye'deki bu darbe çok ciddi bir iş. Yüzlerce insan öldü, yüz binlerce insan darbe sonrası operasyonlarda gözaltına alındı ya da kovuldu."

Assange gelinen noktada hem Ankara-Washington ilişkilerinin hem de Türkiye-NATO ittifakının ciddi tehlikede olduğunu savundu.

Türkiye, söz konusu haberin ardından NBC News televizyonundan özür talep etmişti.

Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından televizyon kanalına gönderilen mektupta, NBC'nin kanlı darbe gecesinde yaşananlara dair “kabul edilemeyecek bir gazetecilik" yaptığı belirtilmişti.

 İlgili Konular Assange
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş