Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:57, 17 Ocak 2018 Çarşamba
Güncelleme: 12:17, 23 Ağustos 2016 Salı

  • Paylaş
'Rugovalılar' Karadağ için medya saldırısını üstlendi
'Rugovalılar' Karadağ için medya saldırısını üstlendi

Kosova'nın 8 bin hektardan fala toprağının Karadağ'a verilmesini protesto eden muhalifler hükümet kanalı RTK'ya dün gece saldırı gerçekleştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova merkezli genel ulusal televizyon kanallardan biri olan RTK’ya dün akşam bir saldırı gerçekleştirildi.

RTK'ya dün akşam yapılan saldırı ardından bugün 'Rugovalılar' imzalı bir e-mail basına gönderilerek, saldırıyı kendilerinin gerçekleştirdiği belirtiliyor.

KARADAĞ SINIR ANLAŞMASI

Basına sunulan bildiride şu ifadelere yer veriliyor:

Akşam RTK’yı el bombası ile saldırdık. RTK, birkaç gün önce Murat Meha’nın evine yaptığımız saldırıyla ilgili bildiriyi yayınlamadı.

RTK her gün sınır belirlenmesi ve hükümet yanlı haberleri yayınlıyor. RTK, bizim dağlarımızı satan Hükümetin tarafını tutuyor.

Tüm gazetecilere Kosova’nın toprağını korumalarına çağrı yapıyor ve gerçeği anlatmalarını istiyoruz.

Hükümet durmadığı takdirde saldırılarımız daha da sert olacak.

Kosova’nın 8.000 hektardan fazla toprağını, Karadağ’a verildiği anlaşmasının imzalanması muhaliflerce sık sık protesto ediliyor.

ABD'NİN BASKISI

ABD Dışişleri Bakanlığı Sınırın Belirlenmesi Komisyonu tarafından tayin edilen Kosova- Karadağ sınır çizgisinin 1974 Anayasası ile aynı çizgide olduğu ifade ediliyor.

Sınır Anlaşması’na karşı çıkan grupların başında Kosova Parlamentosu'nda grubu olan Vetevendosje Hareketi geliyor. AAK ve Nisma da protestolara katılıyor.

Albin Kurti liderliğindeki Vetevendosje Hareketi, sınır anlaşmasına söz konusu olan toprakların askeri bakımdan stratejik öneme sahip olduğunu ve su kaynaklarını barındırdığını iddia ediyor. Kurti, Kosova Cumhuriyeti’nin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin Anayasa ile güvence altına alındığı ve bunun da 111 ülke tarafından tanındığını da ifade ediyor.

Teklif edilen sınır çizgilerinin sırf Karadağ kadastrolarına göre şekillendiği de yine itiraz edilen konular arasında. Vetevendosje Hareketi, savaştan önce Kosova’ya ait olan Sırbistan sınırındaki Karaqevë’ye de dikkat çekiyor.

Bu noktada 1974 Anayasası’nda Kosova’nın parçası olan Preşova için mücadele vermeyen Vetevendosje Hareketi Preşova Vadisi’ndeki Arnavutlarca samimi bulunmuyor.

RUGOVASİT GRUBU

Rugovasit isimli örgütün yeni bir eylem grubu mu yoksa Vetevendosje’nin hukuki kovuşturmaya yol açabilecek türden eylemleri daha küçük gruplarla gerçekleştirecek alt grubu mu olduğu konusu önümüzdeki günlerde tartışılabilir.

Kosova’da komünist olmayan ilk siyasi oluşumu gerçekleştiren İbrahim Rugova Kosova Demokratik Ligi’nin (LDK) kurulmasına önayak oldu. Rugova Arnavut alpleri olarak bilinen dağlık bir bölge. Grup Rugovalı Arnavutlar'dan oluşuyor.

 İlgili Konular Kosova Karadağ sınır
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş