Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:18, 21 Haziran 2018 Perşembe
Güncelleme: 22:36, 26 Ağustos 2016 Cuma

  • Paylaş
Zimbabve'de hükümet karşı tepkiler büyüyor
Zimbabve'de hükümet karşı tepkiler büyüyor

Ülkede hükümet karşıtı gösterilerde 50 kişi yaralandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Zimbabve'nin başkenti Harare'de polisin cop, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandığı hükümet karşıtı gösterilerde 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ülkenin muhalefet lideri Morgan Tsvangirai, basına yaptığı açıklamada, halkın öfkesinin çok derin olduğunu ve "Artık yeter" demeye başladıklarını belirtti.

En az 18 muhalefet partisi liderinin ve sivil toplum kuruluşlarının daha büyük bir gösteri çağrısında bulunduğunu belirten Tsvangirai, diğer gösterinin gelecek cuma günü yapılacağını ifade etti.

Protestolara katılan eski Başbakan Yardımcısı, şu an Önce Halk Partisi'nin lideri olan Joice Mujuru, gösterilere izin veren mahkeme kararı olmasına rağmen, polisin eylemcilere şiddet uyguladığını ve 50 kişiyi yaraladığını söyledi.

Ülkede 2018 yılında düzenlenecek seçimler öncesinde reform talebinde bulunan göstericiler, kendi yerel dillerinde, "Bu yaşlı adamın kendisiyle beraber ülkeyi mezara götürmesine izin verilmemeli." diye bağırdı.

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe ise görevine devam edeceğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Ignatius Chombo da gösterileri Batılı ülkelerin planladığını ileri sürdü.

Devlet Başkanı Mugabe destekçileri ise ülkenin beyazlar tarafından yönetilen azınlıktan bağımsızlığını kazandığı 1980'den bu yana yönetiminde olan 92 yaşındaki Mugabe'nin ölene kadar ülkeyi yönetmesini istiyor.

Gösteriler sırasında çatışmaların yaşandığı sokaklarda birçok mağazanın da kepenk indirdiği görüldü.İlgili Konular Zimbabve
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş