Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


11:34, 21 Haziran 2018 Perşembe
13:39, 12 Eylül 2016 Pazartesi

  • Paylaş
Belarus'ta mualifler 20 yıl sonra mecliste
Belarus'ta mualifler 20 yıl sonra mecliste

Muhalifler dğn yapılan seçimde 20 yıl aradan sonra meclise girebildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belarus’ta meclisin alt kanadı Temsilciler Meclisi için yapılan seçimin kesin sonuçları açıklandı.

Belarus Merkez Seçim Komisyonu Başkanı Lidiya Yermoşina, düzenlediği basın toplantısında, seçimlere kayıtlı seçmenin yüzde 74,8’inin katıldığını bildirdi.          

Ülke genelinde 5 milyon 212 bin 745 kişinin seçimlerde oy kullandığını belirten Yermoşina, seçim sonucunda parlamentoda 110 sandalyenin sahiplerini bulduğunu ifade etti.            

Partiler arasından Belarus Liberal Demokrat Partisi’nin 1, Belarus Yurtseverler Partisi’nin 3, Birleşik Sivil Partisi'nin 1, Cumhuriyet Emek ve Adalet Partisi'nin 3, Belarus Komünist Partisi'nin de 8 milletvekiliyle parlamentoda temsil edileceğini aktaran Yermoşina, parlamentoyu oluşturan diğer milletvekillerinin ise bürokratlardan, sporculardan, sanatçılardan, eğitim ve sağlık alanından temsilcilerden oluşacağını dile getirdi.              

Yermoşina, “Parlamento yapısı toplumun yapısı ile uygun ve uyumlu şekilde oluşmuştur” dedi.      

MUHALEFETİ TEMSİL EDEN İSİMLER MECLİS’TE    

Bu seçimde, Belarus’ta 1996’dan bu yana ilk defa muhalefeti temsil eden isimler meclise girdi. Muhalif kimlikleriyle öne çıkan Birleşik Sivil Partisi’nden Anna Konopatskaya ve Belarus Dili Toplumu isimli sivil toplum örgütünün yöneticilerinden Yelena Ansim milletvekili oldu.              

Belarus’ta 24 Kasım 1996’da yapılan referandumla iki meclisli Milli Asamble kurulmuştu. Milli Asamble’nin alt kanadını oluşturan Temsilciler Meclisi’nin 110 üyesi, üst kanadını oluşturan Cumhuriyet Konseyi’nin ise 64 üyesi bulunuyor.İlgili Konular Belarus
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş