Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:53, 22 Mayıs 2018 Salı
12:23, 23 Eylül 2016 Cuma

  • Paylaş
Kerimov sonrası Özbekistan'da Kazakistan'la ilk görüşme
Kerimov sonrası Özbekistan'da Kazakistan'la ilk görüşme

Özbek lider Kerimov'un ani ölümünün ardından yerine geçen Mirziyayev, Kazak yetkililerle ticari konuları içeren ilk görüşmesini gerçekleştirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan geçici Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyayev, Kazakistan Başbakan Yardımcısı Askar Mamin ile dün bir görüşme gerçekleştirdi.

UzA devlet ajansının bildirdiğine göre, Kazakistan heyeti, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in özel bir talimatı ile Taşkent’e geldi. Toplantıda taraflar Nursultan Nazarbayev’in 12 Eylül tarihinde Semerkant'a yaptığı ziyaret sırasında, Özbekistan ve Kazakistan arasında varılan anlaşmaların uygulanması konusunu ele aldı.

Toplantıda tartışılan ana konulardan birinin iki ülke arasındaki ticaret cirosunun hacminin artırılması olduğu bildirildi.

Ancak Özbek muhaliflere göre, Özbekistan’ı 27 yıl dikta rejimi ile yöneten İslam Kerimov’un ani ölümünden sonra oligarşik bir darbe ile kendini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Başbakan Shavkat Mirziyayev’in yeni uygulamaları Özbek toplumunda tansiyonunu artırıyor.

Örneğin, ülkede eğitim sistemini bozan ve yüksek eğitim kurumlarını rüşvet merkezine çevirdiği için görevinden atılan Rustam Kasimov yeniden eğitim bakanı olarak atandı. Aynı suçlamalarla görevinden alınan Buhara valisi Samoydin Husanov başka bir göreve atandı.

Bunun yanında Özbekistan’da pamuk hasadı dolayısıyla Başbakanın tüm kamu görevlilerini ve okullarda eğitim gören öğrencileri pamuk toplamak için tarlalara gönderme talimatı verdiği belirtiliyor.

4 Aralık'ta yapılması planlanan Devlet başkanlığı seçimlerinde tıpkı Kerimov döneminde olduğu gibi sözde seçimlere hazırlanması, bu seçimlerde gerçek muhaliflerin yer verilmemesi de Özbek ve uluslararası toplumda protesto tepkilerini artırıyor.

Bu uygulamaların Kerimov döneminden sonra yeni ilerleyici uygulamalar bekleyen Özbekleri sokağa dökebileceğinden endişe ediliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş