Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:57, 22 Mayıs 2018 Salı
13:46, 28 Eylül 2016 Çarşamba

  • Paylaş
Özbekistan'ın bölge ülkeleriyle normalleşme süreci
Özbekistan'ın bölge ülkeleriyle normalleşme süreci

Özbekistan lideri Kerimov'un ölümünün ardından yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra Özbekistan ve bölge ülkeleri arasındaki ilişkilerin normale döneceği öne sürüldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin ve Orta Asya Araştırmaları Merkezi yöneticisi Daniyar Kosnazarov, bölge ülkelerinden Özbekistan’ın yakın gelecekteki Kazakistan ve diğer ülkelerle olan ilişkilerini değerlendirdi.

Özbekistan’ı 27 yıldır dikta rejimi ile yöneten İslam Kerimov döneminde Orta Asya ülkeleri arasında gerçek bir işbirliği ilişkileri tesis edilememişti. Bölgede sınır, su, etnik sorunlar başta olmak üzere çeşitli alanlarda sorunlar çözülememiş, Kerimov’un kendisi bu sorunlardan dolayı Orta Asya’da savaş çıkabileceğini söylemişti.

Daniyar Kosnazarov yaptığı değerlendirmede bölge ülkelerinin Özbekistan ile yakın ilişki kurulmasından yana olduğunu ve İslam Kerimov’un ölümünün, ülke ile ilişkilerin sıfırdan başlayarak yeni bir dönem başlangıcı olduğunu söyledi.

Kazak uzmana göre, Özbekistan ile çok taraflı sorunları olan Tacikistan, özellikle Kerimov döneminden sonraki gelişmeleri bir dizi çıkmazı aşmak için nadir bir fırsat olarak görüyor.

Rusya ve Çin gibi ülkeler için ise Özbekistan ile ilişkilerin önceki seviyesini korumak daha önemli olarak görülüyor. Bunun yanında Özbekistan’ın yakın gelecekte Kollektis Gücenlik Anlaşması Örgütü'ne girmesini ya da Şanghay İşbirliği Örgütü çerçevesinde serbest ticaret bölgesini blokedeceğini beklememek gerekiyor.İlgili Konular özbekistan kazakistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş