Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:05, 19 Mart 2018 Pazartesi
Güncelleme: 17:48, 29 Eylül 2016 Perşembe

  • Paylaş
ABD'nin Afrika'daki İHA üslerine bir yenisi daha...
ABD'nin Afrika'daki İHA üslerine bir yenisi daha...

ABD, Nijer’de 100 milyon dolar harcayarak yeni İHA üssü kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünya genelinde, yabancı ülkelerde en fazla askeri üssü bulunan ülkeler arasında ABD ilk sırada yer alıyor. Yabancı askeri üslerin yüzde 95'ine sahip olan ABD'nin, 150'nin üzerinde ülkede 350 bine yakın askeri görev yapıyor.

İntercept'te yer alan habere göre Amerika yoksul Afrika ülkesi Nijer'de yeni bir İnsansız Hava Aracı (İHA) üssü kuruyor.

Bilgi Özgürlüğü yasası kapsamında elde edilen belgelerde ABD'nin Nijer'de 100 milyon dolarlık yeni bir İHA üssü kuracağı belirtildi. Uzmanlar belgelerin kıtanın kuzey ve batısında artan operasyonları arttıracağını öngörüyor.

Haberde, ABD'nin bölgedeki askeri operasyonlarına kilit nokta olarak Nijer'i seçtiği belirtildi.

Tüm Afrika kıtasında 20 ülkede toplam bin 700 Amerikan askerinin görev yaptığı düşünülüyor.

ABD'nin Afrika çapındaki İHA ve casus izleme üslerinin dağımı aşağıdaki şekilde listeleniyor.

Fransa, Moritanya'dan Çad'a 9 üsse sahip iken ABD de uranyum zengini Nijer'de Madama haricinde güneyde askeri alanını genişliyor.

Son yıllarda çatışmalar, yabancı yatırımları ve uluslararası askeri müdahalelerle gündeme gelen Afrika ülkelerinde ABD, Fransa, Japonya ve İngiltere'nin askeri üsleri bulunuyor.

ABD'nin, Afrika ülkelerinden Kenya, Cibuti, Etiyopya, Uganda, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Güney Sudan'da askeri üsleri, Cezayir, Nijer, Moritanya, Çad, Nijerya, Mali, Burkina Faso, Fildişi Sahili ve Senegal'de de askeri birlikleri bulunuyor.

ALMANYA MERKEZLİ AFRICOM

ABD'nin, merkezi Almanya'da bulunan Afrika Komutanlığı'na (AFRICOM) bağlı bu ülkelerdeki faaliyetlerinde 5 binin üzerinde asker bulundurduğu öne sürülüyor.

ABD'nin, bir süre önce de Mali'de bütün Batı ve Kuzey Afrika ülkelerini gözetleyecek bir insansız hava araçları üssü kuracağı açıklanırken, Burkina Faso veya Nijer'in Mali sınırına kurulması düşünülen üssün amacı, bölgedeki tehditlerin izlenmesi ve anında yok edilmesi olarak ifade ediliyor.

AFRICOM'un resim internet sitesinde, komutanlığın misyonu açıklanırken, El-Kaide ve diğer benzeri bağlantılı silahlı gruplarla mücadele, istikrarsızlıkların önüne geçilmesi için Afrika ordularına eğitim desteği vermek gibi amaçlara ilişkin ifadeler yer alıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş