Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:34, 18 Haziran 2018 Pazartesi
11:41, 05 Kasım 2016 Cumartesi

  • Paylaş
Kadirov'dan Türkiye'ye çağrı
Kadirov'dan Türkiye'ye çağrı

DEAŞ operasyonu çerçevesinde Türkiye'de ele geçirilen 3 Çeçen'in iadesi için Kadirov'dan Erdoğan'a "geri verin" çağrısı yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan Cumuriyeti'nin lideri Ramzan Kadirov, bölgelerinde faaliyet gösteren 3 Çeçen militanın Türkiye'de gözaltına alındığını belirtti. Kadirov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek gözaltına alınan 3 Çeçen militanın iade edilmesini istedi.

Sputnik'te yer alan habere göre Kadirov, 3. kez Çeçenistan lideri oldu Kadirov, "İsimleri Rusya ve tüm dünyada iyi bilinen Mahran Saidov, Aslanbek Vadalov ve Tarhan Gaziyev'in Türkiye'de gözaltına alındığını söyledi. Çeçen lider "Onlar, Çeçenistan'da faaliyet gösteren terörist elebaşları. Her birinin çok sayıda saldırı, asker, polis ve sivil cinayeti organize edip hayata geçirdiğine dair güvenilir bilgi var. Tüm bu cinayetleri aşırı bir zulümle yaptılar" ifadelerini kullandı. Vadalov'un 10 polis ve 3 sivili öldürerek çok sayıda evi yaktığını anlatan Kadirov, "Gaziyev, Bugaroy köyünde 82 yaşındaki Humid Vismatov'u öldürdü. Arbi Barayev'le birlikte Rusya Başbakan Yardımcısı Valentin Vlasov'u kaçırdı. Guhoy'da 1 polis memurunu öldürdü, 4'ünü yaraladı. Alhazurovo köyünde 7 polis memurunu öldürdü" diye konuştu. Çeçen lider, 20'den fazla kişiyi öldüren Saidov'un ayrıca başka ağır suçlara karıştığını aktardı.

KADİROV'DAN ERDOĞAN'A 

İstanbul'da (DEAŞ)IŞİD operasyonu: 81 gözaltı Bu kişilerin iadesi için Erdoğan'a seslenen Kadirov, "Bu haydutların iade konusunun olumlu çözülmesi için özellikle sizden rica ediyorum. Bu çözüm, teröristlerin mahkemeye çıkarılması ve kanunen öngörülen ceza almaları için büyük öneme sahip" dedi.

Türkiye genelinde düzenlenen IŞİD operasyonunda 81 zanlının gözaltına alındığı bildirilmişti. Aralarından 21'inin örgüt yöneticisi, 60'ının ise yabancı uyruklu olduğu belirtilmişti.

 İlgili Konular Ramzan kadirov
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş