Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


00:04, 19 Haziran 2018 Salı
09:52, 07 Kasım 2016 Pazartesi

  • Paylaş
Çin’de Siber Güvenlik Yasası kabul edildi
Çin’de Siber Güvenlik Yasası kabul edildi

Yasa uyarınca önemli veri tabanlarına saldırı yapan kişi veya grupların mal varlıklarını dondurulabilecek ve "gerekli cezalar” uygulanabilecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de önemli veri tabanlarına saldırıda bulunan kişi veya grupların mal varlıklarının dondurulmasına olanak tanıyan Siber Güvenlik Yasası kabul edildi.

Ülkenin en üst düzey yasama organı Çin Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) Daimi Komitesi, Siber Güvenlik Yasasını onayladı.

Yasa uyarınca Çin hükümeti, hem ülke içinde hem de deniz aşırı ülkelerde, siber güvenlik riski tehditlerini izleme ve söz konusu tehditlere karşı mücadele etme imkanına sahip olacak.

Pekin yönetimi, yasayla, ülke içinde ve deniz aşırı ülkelerdeki kilit öneme sahip bilgi ve alt yapı yatırımlarını olası siber saldırılardan korumayı hedefliyor.

Ülkenin resmi internet sitelerine saldıran kişi, grup ve ülkelere önleyici cezalar da getiren yasa, Çin’in ulusal güvenliği ve çıkarlarına zarar veren kişi veya örgütlere yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

Yasa uyarınca önemli veri tabanlarına saldırı düzenleyen kişi veya grupların mal varlıklarını dondurabilecek ve "gerekli cezalar” uygulanabilecek.

Çin’de geçen yıl da bilgi sistemlerini ve internet alt yapı sistemlerini korumak için geniş kapsamlı ulusal güvenlik yasası çıkarılmıştı.İlgili Konular Siber güvenlik
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş