Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:01, 25 Nisan 2018 Çarşamba
12:31, 18 Kasım 2016 Cuma

  • Paylaş
Elon Musk'tan yüksek hızlı internet projesi
Elon Musk'tan yüksek hızlı internet projesi

SpaceX’in kurucusu Elon Musk süper internet projesiyle dünya yörüngesine 4.425 uydu fırlatmayı planlıyor. Bu uydular sayesinde internette indirme hızı saniyede 1 gigabyte olacak.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

SpaceX’in kurucusu Elon Musk uzaya 4.425 küçük uydu fırlatmayı planlıyor. Hali hazırda uzayda 1.419 uydu bulunuyor.

CNBC’nin haberine göre, projenin toplam tutarının 10 milyar dolar olması bekleniyor. İlk etapta uzaya gönderilecek 800 uydunun ABD’nin internet altyapısını güçlendirmesi bekleniyor.

Projenin ne zaman başlayacağına ilişkin bir detay paylaşılmadı.

Fedaral İletişim Komisyonu’na projesini anlatan SpaceX’in verdiği bilgilere göre her bir uydunun en az 375 kilogram ağırlıkta olması bekleniyor. Uyduların dünyadan uzaklığı 1.150 kilometre ile 1.275 kilometre arasında değişecek. Bütün uydular uzaya fırtatıldıktan sonra dünyadaki kullanıcılar için indirme hızının saniyede 1 gigabyte’a kadar çıkması bekleniyor.

Google ve Fidelity bu sene SpaceX’e proje süper internet projesi için 1 milyar dolar yatırım yaptı.İlgili Konular SpaceX
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş