Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:32, 21 Nisan 2018 Cumartesi
12:33, 22 Kasım 2016 Salı

  • Paylaş
15 yıldır Türkiye'deki Uygur sığınmacı, Çin'e iade edilebilir
15 yıldır Türkiye'deki Uygur sığınmacı, Çin'e iade edilebilir

40 gün Maltepe Cezaevi’nde tutuklu da kalan Doğu Türkistanlı Abdulkadir Yapçan'ın Çin'e iadesi gündemde

Türkiye’de 15 yıldır mülteci statüsünde yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan, Çin’e iade edilecek

Çin hükümetinin kırmızı bülten kararını güncellemesinin ardından gözaltına alınan ve 40 gün Maltepe Cezaevi’nde tutuklu kalan Yapçan, yapılan itiraz sonrası mahkeme kararıyla serbest kaldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Yapçan’ın serbest kaldığı gün, gözetim kararı çıkardı. Yapcan şimdi Kırklareli’nde, Çin’e iade edilmek üzere bekletiliyor.

Yapçan, Türkiye’de gelmeden önce ülkesinde bulunduğu dönemlerde üç yıl hapis cezası aldı ve bu cezayı çekti. 1996 yılından itibaren ülkesini terk ederek Pakistan üzerinden Orta Asya'ya geçen Yapçan, 12 Eylül 2001’deki İkiz Kule Saldırısı sonrası ise katil Çin tarafından terörist olmakla suçlanınca Türkiye’ye sığındı.

SÜRGÜN HÜKÜMET ÜZÜNTÜLERİNİ AÇIKLADI

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, Yapçan’ın iade edilmesi kararının ardından, İstanbul’da özel bir toplantı düzenledi. İade kararının Uygur Türklerinde derin üzüntü ve endişe doğurduğu ifade edilen açıklamada, “Pekin yönetiminin 15 yıl sonra güncelleyerek hazırladığı ‘kırmızı bülten’ ile iadesini talep ettiği Doğu Türkistanlı dini âlim ve kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan hakkındaki ‘bölücü ve terörist’ suçlaması tamamen iftiradan ibarettir, hakikati yansıtmıyor” ifadeleri kullanıldı.

ALTERNATİFLER ARANIYOR

Abdulkadir Yapçan’ın Çin’e iadesine alternatif olarak Kazakistan, Kırgızistan gibi Türkistan Cumhuriyetleri’ne iade edilmesi de gündemde. Uygurlar, Yapçan’ın BM Yüksek Komiserliği gözetiminde Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Bosna-Hersek, Norveç ya da Kanada ve Japonya gibi ülkelere iade edilmesini istiyor.

Kaynak: Ajanslarİlgili Konular Doğu türkistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş