Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:02, 25 Nisan 2018 Çarşamba
Güncelleme: 06:00, 06 Aralık 2016 Salı

  • Paylaş
SpaceX patlama sonrası ilk Falcon’u uzaya gönderiyor
SpaceX patlama sonrası ilk Falcon’u uzaya gönderiyor

Dünyaca ünlü mucit Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, yeni roketi uzaya göndermeye hazırlanıyor. Eylül ayında fırlatma rampasında yaşanan patlama sonrası SpaceX Falcon 9 roketiyle şirkete ait 10 küçük uyduyu yörüngeye taşıyacak.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

SpaceX CEO'su Elon Musk, eylül ayında yaşanan patlamanın Falcon 9 roketinin içinde bulunan helyum tanklarından dolayı olduğunu düşündüklerini açıklamıştı. Helyum tankları 2015 yılında yaşanan roket patlamasında da etken faktörlerden biri olarak açıklanmıştı. SpaceX iki patlamanın nedeni aynı olsa da birbirleriyle bağlantısı olmadığını duyurmuştu. Bu patlama olayları sonrası uzay maceralarına son vermeyen şirket, uzaya yeni bir roket gönderme hazırlığında.

Iridum Communications isimli şirketten yapılan açıklamaya göre yeni roket Kaliforniya'da bulunan Vandenberg Hava Kuvvetleri üssünden 16 Aralık gününde yerel saatle 12:36'da (Türkiye saatiyle 23:36) fırlatılacak. Fakat kalkış için henüz ABD Federal Havacılık İdaresi'nin (FAA) son onayı vermiş değil. FAA, NASA ve ABD Hava Kuvvetleri halen geçtiğimiz eylül ayında yaşanan patlamayı araştırmaya devam ediyor.

Patlama olayının üzerinden 3 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen yeni bir roketi uzaya göndermek, şirket açısından olumlu bir adım olarak gözüküyor. Son patlamada Facebook'un Internet.org ile Afrika'ya ücretsiz internet götürmek istediği kısımda uyduda yer alıyordu.İlgili Konular SpaceX
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş