Yeni Zelanda'da yeni başbakan belli oldu | Avustralya | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:15, 19 Haziran 2018 Salı
08:52, 12 Aralık 2016 Pazartesi

  • Paylaş
Yeni Zelanda'da yeni başbakan belli oldu
Yeni Zelanda'da yeni başbakan belli oldu

Yeni Zelanda'da Bill English, iktidardaki Ulusal Parti içinde yapılan oylama sonucunda ülkenin 39. başbakanı oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yeni Zelanda Başbakanı John Key'in istifasının ardından Ulusal Parti içinde yapılan oylamada başbakanlığa 54 yaşındaki Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Bill English seçildi.

Ülkede başbakanlığı 2008 yılından bu yana sürdüren Key'in geçen hafta başında ani istifasının üzerine iktidardaki Ulusal Parti içinde ülkenin yeni başbakanını belirlemek için oylamaya gidildi.

Polis Bakanı Judith Collins ve Sağlık Bakanı Jonathan Coleman'ın adaylıktan çekilmesi üzerine parti liderliği ve başbakanlığa tek aday olarak giren Bill English, milletvekillerinin oylarıyla Yeni Zelanda'nın 39. başbakanı oldu.

Bill English'in yardımcılığını ise daha önce Ulsal Parti Genel Başkan Yardımcılığı, İklim Değişikliği, Devlet Hizmetleri, Sosyal Konutlar Bakanlığı görevlerini yürüten Paula Bennett yapacak. İkilinin bugün Yeni Zelanda Genel Valisi Patsy Reddy’nin huzurunda yemin ederek göreve başlaması bekleniyor.

Yeni Zelanda'da 2008'den bu yana iktidarda bulunan Ulusal Partinin, 2001-2003 yıllarında liderliğini yapan Bill English, 1990'daki seçimlerde Wallace bölgesinden parlamentoya girdi. Evli ve 6 çocuk babası English, John Key hükümetinde 2008'den beri Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanlığı görevini yürütüyordu.İlgili Konular Yeni Zelanda
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş