Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:23, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
12:36, 13 Aralık 2016 Salı

  • Paylaş
ABD'den YPG için skandal karar: 7 helikopter silah gönderdi
ABD'den YPG için skandal karar: 7 helikopter silah gönderdi

ABD skandal bir karara imza atarak, Washington'da yapılan kongrede teröristlere stinger füzesi yardımı tasarısını geçirdi ve başkanın onayını beklemeden YPG’ye 7 helikopter silah gönderdi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’deki muhaliflere taşınabilir hava savunma füzeleri (Stinger) verilmesinin önünü açan bütçenin onaylanmasının ardından, Washington yönetiminin, Obama’nın tasarıyı imzalamasını beklemeden, PKK’nın Suriye’deki silahlı kolu YPG’ye helikopterle silah indirdiği ileri sürüldü.

Star gazetesi, ABD'nin, hükümetin terör örgütü olmakla suçladığı YPG'ye hava savunma sisteminde etkili Stinger füzesi (Manpads) gönderdiğini iddia etti. Dün Diyarbakır'da F-16'nın düşmesinden sonra yapılan haberde, Suriye'nin kuzeyinde bulunan Kürt güçleri YPG ile ABD arasındaki silah sevkiyatı hakkında "Washington, Suriye’de PKK’ya yardım etmekten geri durmuyor. Kongre’den teröristlere stinger yardımı tasarısını geçiren ABD, Başkanın onayını beklemeden YPG’ye 7 helikopter silah gönderdi" ifadesi kullanıldı.

BasNews’in haberine göre, PKK/YPG’nin başında olduğu paravan örgüt Demokratik Suriye Güçleri’nden (DSG) bir yetkili ABD’nin YPG kontrolündeki Ayn İsa’ya 7 askeri helikopterle silah indirdiğini bildirildi. (DEAŞ) IŞİD'le DSG eliyle mücadele etmeye çalışan ABD’nin, silah sevkiyatını Rakka operasyonunun ikinci aşaması için gerçekleştirdiği belirtildi. Öte yandan BasNews’e konuşan bir diğer DSG’li yetkili ise, Rakka operasyonunda kullanılmak üzere koalisyon ülkelerinin gelişkin silahlar verdiğini doğruladı.

Gönderilen silahlar arasında stinger füzeleri ve zırhlı araçlara karşı kullanılabilecek roketler olduğunu da itiraf eden yetkili, ABD’nin Suriye’de YPG’ye dayalı güvenli bir bölge oluşturmayı planladığını söyledi.

 

 İlgili Konular Suriye DEAŞ
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş