Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:18, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
Güncelleme: 20:44, 16 Aralık 2016 Cuma

  • Paylaş
Halep'ten savaşın izleriyle geldiler
Halep'ten savaşın izleriyle geldiler

Kuşatma altındaki Halep'ten tahliye edilerek İdlib'e getirilen Suriyeli çocukların önemli bir bölümünün vücudunda savaşın derin izleri bulunuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşar Esad rejimi ordusu ve rejim yanlısı yabancı grupların kuşatmasındaki Halep'in doğusundan tahliye edilenler içindeki sivil yaralılardan bazıları İdlib kırsalındaki sahra hastanelerinde tedavi altına alınırken, çocukların savaşın izlerini taşıdığı görüldü.

Zorlu koşullar altında İdlib kırsalına ulaştırılan yaralılar, buralarda sivil toplum kuruluşları tarafından oluşturulan sahra hastanelerine getiriliyor. Hastanelerde görevli gönüllü doktorlar tarafından müdahaleleri yapılan yaralılar, daha sonra odalara alınıyor.

İmkansızlıklara rağmen en iyi hizmeti vermeye çalışan bu hastanelerde şifa arayanlar içindeki çocukların durumu ise görenleri derinden yaralıyor. Yaralanan diğer aile bireyleri ile hastaneye getirilen çocukların halen yaşadıkları büyük travmanın etkisinden kurtulamadıkları görülüyor.

Bu çocuklardan biri olan 10 yaşındaki Abdulkerim Busso, yaptığı açıklamada, dün Halep'ten geldiklerinin belirterek, "Annem, babam ve kardeşlerimle savaştan kaçarken bulunduğumuz yere atılan bir bombayla hepimiz yaralandık. Çok şükür can kaybımız olmadı." dedi

Busso'nun kardeşi başından yaralı 7 yaşındaki Ahmet Busso da üzerine düşen bombayla yaralandığını anlatırken, yaşadığı şok nedeniyle daha fazla konuşamadı.

Suriyeli 15 yaşındaki Hüseyin Sarrum ise iki hafta önce atılan varil bombasıyla gözünden, babasının ayağından ve kardeşinin de elinden ve ayağından yaralandığını belirterek, "İki hafta tedavi görmeyi bekledik. Sürekli bombaların altında yaşıyorduk. Allah'tan başka kimsemiz yoktu. Çatışmalarda ve bombardımanlarda yaralanan, hayatını kaybedenler oldu. Öyle bir ortam ki hiç kimsenin ne yaralıları ne de ölüleri yerden kaldırmaya yürekleri kalmadı." dedi.

Durumu, görenleri büyük üzüntüye boğan 13 yaşındaki Muhammed Sarrum da "Halep'te iki hafta önce bir caddede bulunan ayakkabıcının yanına giderken atılan varil bombasıyla elimden ve ayağımdan yaralandım. Yapılan ameliyatla elim ve ayağım kesildi." diye konuştu.İlgili Konular halep tahliye Suriye İdlib
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş