Bir gecede 13 kişi uyuşturucudan öldü | Amerika | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:14, 19 Haziran 2018 Salı
12:17, 17 Aralık 2016 Cumartesi

  • Paylaş
Bir gecede 13 kişi uyuşturucudan öldü
Bir gecede 13 kişi uyuşturucudan öldü

Kanada'da geçen perşembe gecesi 13 kişi aşırı dozda fentanil kullanımı nedeniyle hayatını kaybetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'nın British Columbia eyaletinin en büyük kenti Vancouver'da, geçen perşembe gecesi 9 kişinin aşırı dozda fentanil kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

Eyalet Adli Tıp Merkezinden yapılan açıklamada, geçen perşembe gecesi 9'u Vancouver kentinde olmak üzere eyalet genelinde 13 kişinin yasa dışı fentanil kullanımı yüzünden yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Vancouver Polis Şefi Adam Palmer ve Belediye Başkanı Gregor Robertson ile diğer yetkililer, düzenledikleri ortak basın toplantısında, uyuşturucu bağımlılığında son aylarda öne çıkan fentanil krizi için ciddi yardıma ihtiyaçları olduğunu duyurdu.

Palmer, kentte bir gecede 9 kişinin aşırı dozda fentanilden ölümüne ilişkin, "Bu durum, insanlıktan uzak bir noktaya geldi." ifadesini kullandı.

Bu durumun korkutucu bir hızla arttığını ve yaşanan krizle baş etmek için ciddi yardıma ihtiyaçları olduğunu belirten Palmer "Bir günde başka bir nedenden ölen 9 kişi olduğunu hayal edebiliyor musunuz? Bu krizi çözmek için uzun vadeli bir stratejiye ihtiyacımız var." dedi.

Kentte sadece geçen ay 35 kişinin aşırı dozda fentanilden hayatını kaybettiğini aktaran Palmer, bağımlılar için bir tedavi yöntemine ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi.

- Fentanil

İlk kez 1950'lerin başında Belçika'da tıbbi çalışmalar sonucu bulunan fentanil, tıpta morfinden 80 kat, meperidinden 500 kat daha daha güçlü bir uyuşturucu olarak biliniyor.

Sadece Vancouver'da bu yıl şimdiye kadar aşırı dozda fentanil kullanımından 159 kişi hayatını kaybetti.

Polis kayıtlarına göre, British Columbia eyaleti genelinde, Çin'den yasa dışı yollarla getirilen sahte fentanil yüzünden ocak-kasım aylarında 657 kişi öldü.İlgili Konular kanada ABD uyuşturucu
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş