Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:52, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
17:02, 25 Ocak 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Moğolistan'dan Dalay Lama'nın ziyaretine izin yok
Moğolistan'dan Dalay Lama'nın ziyaretine izin yok

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying Moğolistan hükümetinin Dalay Lama'nın bu ülkeyi ziyaret etmesine izin vermeyeceğini açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Dışişleri Bakanlığı, Moğolistan hükümetinin Dalay Lama'nın bu ülkeyi ziyaret etmesine izin vermeyeceğini diplomatik kanallardan teyit ettiklerini açıkladı.

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Moğolistan'dan gelen talep üzerine Moğol mevkidaşı Tsend Munkh-Orgil ile telefonda görüştüğünü belirtti.

Görüşmede, Dalay Lama'nın daha önce Moğolistan'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini hatırlatan Tsend Munkh-Orgil, bunun Çin-Moğolistan ilişkilerini olumsuz etkilediğini, Moğolistan hükümetinin bundan esef duyduğunu kaydetti. Moğol bakan, ayrıca Tek Çin politikasını kararlılıkla izleyeceklerini ifade etti.

Çinli sözcü Hua Chunying, Tek Çin politikasına saygı temelinde Çin-Moğolistan ikili ilişkilerinin uzun vadeli ve istikrarlı gelişmesinin, iki halkın temel çıkarlarına uyduğunu vurguladı.

Sözcü, Çin'in Moğolistan hükümetinin ikili ilişkilerin kapsamlı şekilde geliştirilmesi için çabalarını sürdüreceğine ve tarihten ders alarak taahhütlerini yerine getireceğine inandığını kaydetti.İlgili Konular Moğolistan Çin Dalay Lama
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş