Wikileaks Fransız adaylar dosyasını açtı | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:22, 26 Mayıs 2018 Cumartesi
14:18, 02 Şubat 2017 Perşembe

  • Paylaş
Wikileaks Fransız adaylar dosyasını açtı
Wikileaks Fransız adaylar dosyasını açtı

Wikileaks Fransa'da merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon ile aşırı sağcı aday Marine Le Pen'le ilgili belgeler yayınladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Wikileaks internet sitesi, Fransa'da 2 cumhurbaşkanı adayı hakkında yaklaşık 5 bin belge yayımladı.

Wikileaks'te yayımlanan belgelerin 3 bin 630'u merkez sağın cumhurbaşkanı adayı François Fillon ile ilgiliyken bin 138'i de aşırı sağcı aday Marine Le Pen'e ait.

Toplamda, 4 bin 768 adet belge arasında iki liderin adının geçtiği çeşitli mailler ve basın bildirileri yer alıyor. Belgeler arasında Le Pen'e dair Türkçe içerikler de dikkati çekiyor. 

Fransa'da her iki liderin de başı son günlerde haklarında çıkan yolsuzluk iddialarıyla dertte. Fillon, eşi Penelope Fillon'un "milletvekili danışmanı sıfatıyla” 8 yıl boyunca haksız maaş aldığına yönelik iddialarla gündemde. 

Fransız Le Canard Enchaine gazetesi, Fillon'un eşine 8 yıl boyunca milletvekili danışmanı olarak haksız yere ödenen paranın toplam miktarının 900 bin avroya ulaştığını yazmıştı.

Gazete, François Fillon’un iki oğluna ise yine parlamenter danışmanı sıfatıyla toplam 84 bin avro ödendiğini iddia etmişti.

François Fillon, geçen hafta bir televizyon kanalında iki oğlunun 2005-2007 yıllarında avukat olarak kendisine senatoda danışmanlık yaptığını söylemişti.

Gazete, iki oğlunun 2005 ve 2007 yılları arasında avukatlık yapma yetkisinde olmadığını ileri sürmüş Fillon’un oğullarından büyük olanının 2007’de biten sözleşmeden 5 ay sonra, küçük olanın ise 4 yıl sonra resmen avukat olarak görev yapma yetkisine sahip olduğunu belirtmişti.

Geçen haftaki sayısında, Fillon'un eşine  ve başka bir milletvekiline kağıt üzerinde "danışmanlık" yaparak 8 yılda 500 bin avro maaş ve bir dergiden hiç çalışmadan 100 bin avro gelir sağladığını yazan Le Canard Enchaine, dünkü sayısında ise gerçekte haksız yere elde edilen paranın miktarının 900 bin avroyu bulduğunu iddia etmişti.

Bu arada BFM televizyonu, dün mecliste yapılan polis aramasında ünlü politikacının eşinin mecliste çalıştığına dair hiçbir ciddi kanıt elde edemediğini duyurdu. 

BFM kanalı, parlamenter danışmanı sıfatı ile maaş alan Penelope Fillon’un hiçbir zaman parlamentoya giriş kartı almadığını ve yine parlamentoya ait resmi internet sitesinden elektronik adrese de sahip olmadığını bildirdi.

Penelope Fillon'un "milletvekili danışmanı sıfatıyla maaş alması" ile ilgili yapılan ön soruşturma çerçevesinde polis ekipleri dün Ulusal Meclis'e operasyon düzenlemişti.

Operasyon sırasında Penelope Fillon'un iş sözleşmesinin arandığı öne sürülürken, Fillon ve eşinin ön soruşturmaya ilişkin savcılık tarafından dün ifadesi alınmıştı.

İddialara yönelik başlatılan ön soruşturma, "Kamu kaynaklarının kötüye kullanılması, kurumsal varlıkların suistimali ve suçun gizlenmesi" iddialarıyla açılmıştı.

Penelope Fillon, yine eşinin siyasi gücünden faydalanarak, “La Revue des Deux Mondes” isimli edebiyat dergisinde hiç çalışmadan kısa bir süre içinde 100 bin avroya yakın gelir sağlamakla suçlanıyor.

Öte yandan Le Pen'in de başı Avrupa Parlamentosuyla dertte. AP'nin Yolsuzlukla Mücadele Organı (OLAF), Le Pen'in, 2010-2016 yılları arasında AP'de danışman olarak gösterdiği ancak kendi seçim kampanyasında çalıştırdığı Catherine Griset'e ödenilen 296 bin avroluk danışmanlık bedelini dün gece yarısına kadar geri ödemesi gerektiğini duyurmuştu.

Ancak, Le Pen, söz konusu miktarı ödemeyeceğini söylemiş "Avrupa Parlamentosunun kararı tek taraflı ve yasal değil, bu yüzden onların kararına itiraz ediyorum. Parayı iade etmem için önce bu kaynağın bana ödenmiş olması gerekir." ifadelerini kullanmıştı.

Aynı zamanda Le Pen'in ayrıldığı eşinin kız kardeşi olan Griset ve diğer bir danışmanın görevlerine dair başlatılan soruşturma temmuzda tamamlanmıştı.

OLAF, AP'de Le Pen'in danışmanı olarak maaş alan ancak gerçekte Le Pen'in korumalığını yapan Thierry Legier hakkında da soruşturma başlatmış, Legier'in parlamentodan 2011'de 3 ay maaş aldığını ortaya çıkarmıştı.

Legier için ödenen 41 bin 500 avronun da şubat sonuna kadar AP'ye iade edilmesi gerekiyor.İlgili Konular WikiLeaks
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş