Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


21:40, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
20:03, 10 Şubat 2017 Cuma

  • Paylaş
Gambiya'daki ECOWAS askerlerinin sayısı azalıyor
Gambiya'daki ECOWAS askerlerinin sayısı azalıyor

Gambiya'daki siyasi kriz sırasında ülkeye giden ECOWAS askerlerinin sayısı 500'e düşürülüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gambiya'daki siyasi kriz sırasında ülkeye giden ECOWAS askerlerinin sayısının 500'e düşürüldüğü bildirildi.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğundan (ECOWAS) yapılan açıklamada, ülkedeki siyasi kriz sırasında Gambiya'ya sevk edilen 3 bin askerin çoğunun bu ay içinde ülkeden ayrılacağı belirtildi.

Gambiya'da 500 ECOWAS askerinin kalacağı kaydedilen açıklamada, bu askerlerin görevinin yeni Devlet Başkanı Adama Barrow'u ve diğer hükümet üyelerini korumak olacağı vurgulandı.

Açıklamada, bölgesel gücün ayrıca yeni hükümet ile yıllardır eski Devlet Başkanı Yahya Jammeh komutasında olan güvenlik güçleri arasındaki güven ilişkisinin kurulmasını kolaylaştırmayı amaçladığı da ifade edildi.

NE OLMUŞTU?

Ülkede 1 Aralık'ta düzenlenen seçimlerde yenilgisini kabul etmeyen Jammeh, iktidarı bırakmayı reddetmişti.

Senegal, Nijerya ve Gana askerlerinin yer aldığı ECOWAS askeri gücü, 19 Ocak'ta Gambiya topraklarına girmiş, Barrow da aynı gün Gambiya'nın Senegal'in başkenti Dakar Büyükelçiliğinde ECOWAS ülke temsilcilerinin de katıldığı törenle devlet başkanlığı yemini etmişti.

Jammeh'in iktidarı bırakmaya razı olması ve ailesiyle Gambiya'dan ayrılmasının ardından Barrow, 26 Ocak'ta ülkesine dönmüştü.İlgili Konular barrow Jammeh ECOWAS Gambiya
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş