Bai Juyi şiirleri Türkçe'de | Güncel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:39, 24 Haziran 2018 Pazar
10:05, 15 Şubat 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Bai Juyi şiirleri Türkçe'de
Bai Juyi şiirleri Türkçe'de

Çin şiirini oldukça sadeleştiren Bai Juyi'nin şiirleri "Çiçek olmayan çiçek" adıyla Türkçe'ye çevrildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in en büyük şairlerinden 772 senesinde doğmuş Bai Juyi'nin şiirlerinden seçkiler "Çiçek Olmayan Çiçek" adıyla Dergâh Yayınları tarafından basıldı.

Farklı eyaletlerde idari görevler de üstlenmiş olan Bai Juyi, klasik Çin şiirini oldukça sadeleştirmiş ve günlük hayat gözlemleri sunmuştu. Şiirleri, sadece kendi ülkesinde değil, geleneksel Çin kültüründen etkilenen Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde de büyük ilgi görmüştür. Bilhassa Japon edebiyatının gelişmesinde büyük etkileri olmuştur.

Bai Juyi, eski Çin şiirinde Yeni Yuefu akımının öncüsü olarak bilinir. Daha önce sadece seçkinler için olan bu şiir türünü, yapısını ve içeriğini fazla değiştirmeden yeni ele alıp sadeleştirmiştir. Bai Juyi'den sonra şiir, sıradan insanlar için daha anlaşılabilir hale gelmiştir.

Dergâh Yayınları'nın hazırladığı seçki, Engin Yurt tarafından Çince aslından Türkçeye çevrildi. Yayınevi, kitabın girişine düştüğü notta, bu çalışmanın Türkçede kısıtlı olan Çin şiiri çevirilerine katkı olmasını ümit ediyor.

Türkçe çeviriye adını "Çiçek Olmayan Çiçek" Bai Juyi'nin en bilinen şiirlerinden biri.

Çiçek açmış ama bir çiçek değil puslu ama sis değil

Gece yarısında gelip yıldızların son ışıklarıyla gidiyor

Şu kısacık bahar düşlerine benziyor gelirken

Giderken gözden kaybolan sabah bulutlarınaİlgili Konular Çin Türkiye
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş