Kanada'da musluklardan pembe su aktı | Avrupa | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


06:14, 19 Haziran 2018 Salı
14:18, 08 Mart 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Kanada'da musluklardan pembe su aktı
Kanada'da musluklardan pembe su aktı

Kanada Alberta eyaletine bağlı Onoway kasabasının musluklarından, su arıtma çalışması sonucu pembe su aktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada'da bir kasabada, musluklardan pembe su akması üzerine yetkililer halktan özür diledi.

BBC'nin haberine göre, Alberta eyaletine bağlı Onoway kasabası halkı, su arıtma çalışması sonucu musluklardan pembe su akması üzerine belediyeye şikayette bulundu.

Belediye Başkanı Dale Krasnow, yaptığı açıklamada, kamu sağlığının tehlike altında olmadığını belirterek, pembe suyun, su arıtma sürecinde kullanılan potasyum permanganatın yan etkisi olduğunu söyledi.

Krasnow, "Bu, muhakkak ders alacağımız ve aynı ya da benzer şartlarla karşılaştığımızda daha iyi bir karşılık vermek için strateji geliştirmemiz gereken bir durumdur." dedi.

Potasyum permanganatın, sudaki demir ve hidrojen sülfürü temizlemek için kullanıldığını aktaran yetkililer, bir vananın arızalanması sonucu kimyasalın su deposuna aktığını ifade etti.

Su deposunun boşaltıldığını ancak kimyasallardan bazılarının dağıtım sisteminde kaldığını dile getiren yetkililer, "Musluklarınızdan pembe su geldiğini görürseniz, normal arıtma sürecinde sudaki demir ve manganezi gidermek için potasyum permanganat kullanılmıştır ve halk asla risk altında değildir." açıklamasında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kimyasal ciltte tahrişe yol açabilir ancak kasabada bu konuda herhangi bir vaka kaydedilmedi.İlgili Konular kanada
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş