Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:52, 26 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 01:10, 13 Mart 2017 Pazartesi

  • Paylaş
AB Bakanı Çelik'ten Avrupa'ya 'faşizm' uyarısı
AB Bakanı Çelik'ten Avrupa'ya 'faşizm' uyarısı

AB Bakanı Çelik, "Avrupa'daki tüm demokratların ve özgürlükçülerin bu faşizm dalgasına karşı tedbir alması gerekir" dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, dün Hollanda'da yaşanan diplomatik skandala ilişkin, Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin demokrasi ve insan haklarına ait tüm değerleri çiğnediğini vurgulayarak, "Avrupa'daki tüm demokratların ve özgürlükçülerin bu faşizm dalgasına karşı tedbir alması gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Çelik, Rutte'nin dünkü olayların ardından yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Bakan Çelik, Rutte'nin içine düştüğü durumu örtbas etmek için kara propagandaya sığındığını belirtti.

"AB KURULDUKTAN SONRA İLK DEFA BİR ÜYE BAŞBAKANI DEMOKRATİK DEĞERLERİ ASKIYA ALDI"

Çelik, "Bu Başbakan demokrasiye ve insan haklarına ait tüm değerleri çiğneyen uygulamalara imza attı. Siyaset ve diplomasi tarihine böyle geçti. AB kurulduktan sonra ilk defa bir üye ülke başbakanı demokratik değerleri askıya aldı. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Hollanda'da açıkça Hükümet tarafından ihlal edildi." ifadelerini kullandı.

Bu durumun net bir uluslararası hukuk krizi olduğunun altını çizen Çelik, Hollanda Başbakanı Rutte'nin "kendi ülkesini alt lige düşürdüğünü" belirtti.

Bakan Çelik, "Avrupa'daki tüm demokratların ve özgürlükçülerin bu faşizm dalgasına karşı tedbir alması gerekir." değerlendirmesini yaptı.İlgili Konular AB avrupa birliği
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş