Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:55, 26 Nisan 2018 Perşembe
11:14, 18 Mart 2017 Cumartesi

  • Paylaş
Kanada'dan Irak ve Suriye halkına 'eve dönüş' yardımı
Kanada'dan Irak ve Suriye halkına 'eve dönüş' yardımı

Kanada yönetimi DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki evlerine dönmek isteyen Iraklılar ve Suriyeliler için 28 milyon 35 bin dolarlık yardım bütçesi ayırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kanada, DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki evlerine dönmek isteyen Iraklılar ve Suriyelilere destek için 28 milyon doları aşkın yardım yapacak.

Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, yaptığı yazılı açıklamada, ülkesinin aktif olarak DEAŞ ile mücadeleyi ve krizden etkilenenleri desteklemeye devam ettiğini belirtti.

ABD'nin başkenti Washington'da 22 Mart'ta gerçekleştirilecek DEAŞ'a Karşı Küresel Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacağını duyuran Freeland, bu etkinlikte Temmuz 2016'daki son toplantıdan bu yana söz konusu terör örgütüyle mücadelede kaydedilen ilerlemenin değerlendireceği bilgisini verdi.

BÖLGE İNSANINA DESTEK İÇİN 28 MİLYON DOLAR YARDIM

Kanada'nın bölge insanına destek olmak için 28 milyon dolar civarında yardım sağlayacağını aktaran Freeland, şu ifadeleri kullandı:

"Bu destek, nüfusun acil ihtiyaçlarını gidermeye ve sivillerin DEAŞ'tan kurtarılan bölgelerdeki evlerine dönmelerine yardımcı olacak. Kanada, DEAŞ'ı yenmek ve bu uzatılmış çatışmadan etkilenen çocukları, kadınları ve erkekleri desteklemekte kararlıdır. Ortadoğu halkını destekleyeceğiz ve DEAŞ'ın yenilgisini hızlandıracak koalisyon ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğiz."

Belirlenen yardımların Birleşmiş Milletler (BM) programları aracılığıyla yapılacağına değinen Freeland, dağıtımı gerçekleştirecek organizasyonların isimlerinin güvenlik nedeniyle açıklanmayacağını sözlerine ekledi.İlgili Konular DEAŞ ırak Suriye
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş