Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


05:54, 22 Nisan 2018 Pazar
Güncelleme: 04:31, 27 Mart 2017 Pazartesi

  • Paylaş
İHH'dan Yemen'e gıda yardımı
İHH'dan Yemen'e gıda yardımı
Foto: Arşiv

İHH, Yemen'de ihtiyaç sahiplerine yönelik gıda yardımı faaliyetlerine devam ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İHH İnsani Yardım Vakfı, Yemen'de yaklaşık bir hafta önce başlattığı gıda yardımı programı kapsamında, ülkenin güneyindeki Aden iline ulaştı.

Hükümete bağlı Yemen Yüksek Yardım Komitesi Başkan Yardımcısı Cemal Belfaki  yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ülkesine sunduğu destekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, söz konusu yardımların, farklı insani yardım alanlarını kapsadığını söyledi.

20 MART İLA 3 NİSAN ARASINDA 4 BİN 724 YEMENLİ GÖÇMEN AİLEYE YARDIM ULAŞTIRILACAK

İHH Ortadoğu Masasında görevli Umut Bilgin de insani yardımların Yemen'deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasında destek olan tüm kesimlere teşekkürlerini ileterek, "Yemen'de Husilerin ele geçirdiği bazı bölgelerde, 20 Mart ila 3 Nisan tarihleri arasında, 4 bin 724 Yemenli göçmen aileye yardım ulaştırılması planlanıyor." dedi.

Yaklaşık bir haftadır yürütülen çalışmalar kapsamında, gıda malzemelerinin yer aldığı bin 250 yardım kolisinin Sana, Zamar, İbb, Dali, Aden illerinin genel sekreterliklerine ulaştırıldığını ifade eden Bilgin, dağıtım işleminin önümüzdeki günlerde Taiz, Sana, Hadramevt, Marib ve Cevf'te devam edeceğini sözlerine ekledi.

YEMEN'DE YAKLAŞIK 2 YILDIR BÜYÜK ÖLÇÜDE YARDIM YAPILDI

Bilgin, Türk hükümetinin ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlara gösterdiği ihtimam çerçevesinde Yemen'de yaklaşık 2 yıldır büyük ölçüde yardım yapıldığına işaret ederek, gıdanın yanı sıra sağlık ve eğitim alanında da yardımlar yapılmasının planlandığını, Toplumsal Islah ve Hayır Derneği gibi Yemenli kurumların hazırladığı raporlar ile ihtiyaç talebine göre ilaç ve çocuklar için gerekli malzemeler ulaştırılmaya çalışılacağını kaydetti.

"İHH, Yemen'deki savaşın sona ermesi, ülkenin güvenlik ve istikrara kavuşmasını umut ediyor." diyen Bilgin, Yemen'de hayatın tüm alanlarının, büyük felaketlere sebep olan savaştan önceki haline dönmesine ilişkin temennilerini de dile getirdi.

Yardım dağıtım faaliyetlerine katılan Yemen'deki Toplumsal Islah ve Hayır Derneği Genel Sekreteri Muhammed Bayaşut ise İHH başta olmak üzere Türk yardım kurumlarının iç savaştan etkilenen bölgeler öncelikli olacak şekilde Yemen halkına destek verdiğini vurguladı.

İHH'nın yardımlarının, sığınmacılar ve iç savaştan zarar görenlere yönelik olduğunu belirten Bayaşut, "İHH ve diğer yardım kuruluşları, Yemen'in zor günlerinde insani sorumluluğunu yerine getiriyor." ifadesini kullandı.

YEMEN'DE  18 MİLYON KİŞİ İNSANİ YARDIMA MUHTAÇ

Söz konusu yardım faaliyeti kapsamında Aden'de ihtiyaç sahibi 200 aileye ulaşılması öngörülüyor.

Yıllardır siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen'de Husiler ve onlara destek veren eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile meşru hükümet güçleri arasındaki çatışmalar, ülke genelinde farklı bölgelerde devam ediyor. BM verilerine göre, Yemen nüfusunun üçte ikisini oluşturan 18 milyon kişi insani yardıma ihtiyaç duyuyor.İlgili Konular İHH Yemen
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş