Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:12, 24 Mart 2018 Cumartesi
23:50, 13 Nisan 2017 Perşembe

  • Paylaş
ABD, Moskova'daki Afganistan görüşmelerine katılmayacak
ABD, Moskova'daki Afganistan görüşmelerine katılmayacak

ABD Dışişleri Bakanlığı, Moskova'da düzenlenmesi planlanan Afganistan konulu görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Moskova'da düzenlenmesi planlanan Afganistan konulu görüşmelere katılmayacaklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanılığı Geçici Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"ÇOK YAPICI OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Toplantıda Toner, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov'un, 14 Nisan'da Moskova'da düzenlenmesi planlanan Afganistan konulu görüşmelerde ABD'yi davet etmesine rağmen, Donald Trump hükümetinden kimsenin bu görüşmelerde yer almayacağını belirtti.

Toner, "Rusya'nın ev sahipliği yaptığı Afganistan konulu görüşmelere biz katılmayacağız. Gördüğümüz kadarıyla bu sadece Rusya'nın bölgedeki etkisini artırmaya yönelik bir toplantı ve çok yapıcı olmadığını düşünüyoruz." diye konuştu.

Görüşmelerin Rusya hükümeti tarafından organize edildiğine dikkat çeken Toner şunları söyledi:

"Afganistan'da barışın sağlanması adına düzenlenen bölgesel çalışmalara aslında genel olarak destek veriyoruz. Afganistan konusunda Rusya ve bölgedeki diğer aktörlerle görüşme halindeyiz. Afganistan'da sorunun çözülmesi için Taliban ve Afgan hükümeti arasında barış görüşmelerinin sağlanması gerektiğini düşünüyoruz. Afganistan konusunda bölgedeki bütün ülkelerin ortak bir tutum takınması gerektiği uzun zamandan beri bizim konuya ilişkin tavrımızdır."

15 Şubat'ta Moskova'da düzenlenen Afganistan konulu diyalog toplantısına Rusya, Pakistan, Çin, İran, Hindistan ve Afganistan'dan yetkililer katılmıştı. 14 Nisan'da düzenlenmesi planlanan toplantıya ise 12 ülkeden temsilcilerin katılması öngörülüyor.İlgili Konular ABD moskova Afganistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş