Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:36, 21 Haziran 2018 Perşembe
11:14, 19 Nisan 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Kosova Ordusu konusunda Sırplar ikna edilemiyor
Kosova Ordusu konusunda Sırplar ikna edilemiyor

Kosova ordusunun kurulmasına engel olan Sırp listesinin ikna edilme çabalarına Sırp analistler tepki gösteriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kosova ordusunun kurulması ile ilgili Kosova Meclisi’nde Kosovalı Sırpları temsil eden Sırp Listesi (SL) Partisi engelleyici tutumundaki kararlılığını devam ettiriyor.

Kosova Cumhurbaşkanı HashimThaçi Sırplarla görüşmelerinde tüm imkanları kullanacağını belirtirken, analistler Sırpları sadece uluslararası camianın ikna edebileceğini düşünüyor.

Sırbistan Hükümetinde Kosova Ofisi Şefi Marko Djuriç, Kosova Hükümetinin Kosova ordusunun kurulması için anayasada değişikliğin yapılmasını Sırp Listesinin de onaylaması konusunda ikna edemeyeceğini söyledi.

Djuriç’e göre, hiçbir gerekçeyle Sırplar Kosova ordusu için ikna edilemeyecek. Djuriç’in bu tepkisini Cumhurbaşkanı Thaçi’nin ordunun kurulmasıyla ilgili tüm imkanları kullanacağı Sırp siyasi temsilcileriyle bir tartışma sürecini başlatacağını bildirmesi ardından yaptı.

Thaçi’nin bu girişimi Djuriç tarafından, "Kosovalı bölücüler tarafından Sırpların satın alınması çabası" olarak tanımlandı. Djuriç’in açıklamasına tepkide bulunan Kosova Hükümeti, Kosova’da Sırpların tüm diğer vatandaşlarla birlikte eşit haklara sahip olduğunu belirtti.

Kosova Meclisinde 11 milletvekili olan Sırp Listesi  Kosova Güvenlik Gücünün- KGG Kosova Silahlı Kuvvetlerine dönüşmesini geçen yıldan bu yana engelliyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş