Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


05:53, 22 Nisan 2018 Pazar
Güncelleme: 21:50, 02 Mayıs 2017 Salı

  • Paylaş
Akıncı'dan BM'ye 'Kıbrıs' çağrısı
Akıncı'dan BM'ye 'Kıbrıs' çağrısı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta devam eden müzakerelerde aynı konuların etrafında konuşmanın artık bitmesi gerektiğini belirterek, "Genel bir çerçeveyi ortaya çıkarmak için BM daha fazla yardımcı olmalı" dedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, ara bölgede bulunan BM İyi Niyet Misyonu Ofisi'nde yaklaşık dört saat görüştü.

Akıncı, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Rum lider Anastasiadis ile yaptığı görüşmenin ana konusunun olası bir çözümde Kıbrıs Türk tarafının "karar alma süreçlerine etkin katılım" olduğunu belirterek, Kıbrıslı Türklerin etkin katılımının sağlanması konusunda Rum tarafı ile ayrılıkların devam ettiğini bildirdi.

Müzakerelerde aynı konuların tekrar tekrar görüşülmesi ile bir ilerleme kaydedilemeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, "Aynı konuların etrafında konuşmak artık bitmeli, artık bir genel çerçeveyi ortaya çıkarmak için BM daha fazla yardımcı olmalı." diye konuştu.

GÜVENLİK VE GARANTİLER MESELESİ

Akıncı, Güvenlik ve garantiler meselesinin ancak garantör ülkelerin de katılımıyla beşli konferansta son şeklinin verilebileceğini belirterek, geriye kalan konularda da BM’nin iki taraf arasında yeni düşünceler geliştirip yardımcı olabileceğini söyledi.

BM'nin hakemlik rolüne soyunmadan, resmi öneri sunmadan taraflar arasında mekik diplomasi yaparak yaratıcı düşüncelerle yardımcı olması gerektiğini kaydeden Akıncı, Kıbrıs'ta erken bir çözüme ulaşmak isteniyorsa yapılması gerekenin bu olduğunu dile getirdi.

RUM TARAFININ AKDENİZ'DEKİ DOĞALGAZ ARAMA FALİYETLERİ

Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum tarafının Temmuz ayında yeni doğalgaz arama çalışması başlatması halinde yeni gerginliklerin de yaşanabileceğine işaret ederek, Akdeniz'deki doğalgaz zenginliklerinin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların ortak malı olduğunu ve iki tarafın yararına kullanılması gerektiğini ifade etti.

"RUM TARAFININ YANLIŞLIKLARINDAN ÇÖZÜM ŞANSINI HEBA ETMEK İSTEMİYORUZ"

Kıbrıs Türk tarafı olarak Kıbrıs Rum tarafının yanlış tavırlarından dolayı masadan çekilmeyeceklerini açıkladıklarını ifade eden Akıncı, Kıbrıs Rum tarafında çözüm yönünde niyet görmek istediklerini, Kıbrıs Rum tarafının yanlışlıkları yüzünden çözüm şansını Kıbrıs Türk tarafı olarak heba etmek istemediklerini sözlerine ekledi.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş