Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:03, 25 Nisan 2018 Çarşamba
19:55, 03 Mayıs 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Saraybosna'daki Dobrovoljacka çatışmalarının 25. yıldönümü
Saraybosna'daki Dobrovoljacka çatışmalarının 25. yıldönümü

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'yı kuşatan Yugoslav Halk Ordusu'na bağlı Sırp askerler ile şehri savunan Boşnak güçleri arasında 3 Mayıs 1992'de Dobrovoljacka sokağında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenler anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bosna'daki savaşta, başkent Saraybosna'yı kuşatan Yugoslav Halk Ordusu'na (JNA) bağlı Sırp askerler ile şehri savunan Boşnak güçleri arasında 3 Mayıs 1992'de Dobrovoljacka sokağında yaşanan çatışmalarda hayatını kaybedenler törenle anıldı.

Savaşta Saraybosna'daki cumhurbaşkanlığı binası dahil, önemli kamu binalarını ele geçirmeyi amaçlayan Sırp güçlerine karşı şehri savunan eski askerler, bugünkü adı Hamdija Kresevljakovic olan sokaktaki anıta çiçek bırakıp dua etti.

Saraybosna Kantonu Gazi İşleri Bakanı Muharem Fiso, burada yaptığı açıklamada, 2-3 Mayıs 1992'de yaşananların, Bosna Hersek'in hayatta kalmasında büyük öneme sahip olduğunu belirterek, bu yaşananları ve verdikleri kayıpları anmaya devam edeceklerini söyledi.

"Ülkenin en iyi evlatlarının" yad edilmeyi hak ettiğini vurgulayan Fiso, Dobrovoljacka'da yaşananların Saraybosna ve Bosna Hersek için "ölüm-kalım meselesi" olduğunu sözlerine ekledi.

Yeşil Bereliler Derneği Başkanı Vahid Alic de 3 Mayıs 1992'de yaşananların bir gün öncesinde cereyan eden olaylardan ayrı tutulamayacağını belirterek, o gün JNA'nın gerçek yüzünü gösterdiğini ve saldırganların tarafında olduğunu açıkça belli ettiğini söyledi.

2 Mayıs 1992'de, Portekiz'deki müzakerelerden dönen dönemin cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegovic ve beraberindeki heyetin esir alındığını hatırlatan Alic, yaşananlara dair şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız ve heyeti ile Sırp komutan Milutin Kukanjac'ın takas edilmesi konusunda anlaşılmıştı. Anlaşmaya göre JNA askerlerinin silahsız bir şekilde çekilmesi gerekiyordu ama onlar 3 Mayıs'ta anlaşmaya uymadıklarını gösterdi. JNA askerleri çekilirken halka ve konvoyun güvenliğini sağlayan askerlerimize ateş açtı."

Saraybosna'nın savunmasına katılan eski askerlerden Dzevad Topic ise 2-3 Mayıs'ın Saraybosna'nın savunulmasında kilit rol oynadığını söyledi.

Geçmiş yıllarda, Dobrovoljacka'daki çatışmalarda hayatlarını kaybeden JNA askerlerini anmak üzere Saraybosna'ya gelen Sırp kökenliler ise "kendilerini güvende hissetmediklerini" açıklayarak, bu yıl Saraybosna'da tören düzenlemedi.

DOBROVOLJACKA OLAYI

Saraybosna'nın 2 Mayıs 1992'de kuşatılması ve aynı gün Portekiz'deki barış görüşmelerinden dönen Aliya İzetbegovic ve beraberindeki heyetin esir alınması üzerine, şehri savunan Boşnak askerler ve milis güçlerle cumhurbaşkanlığı binasını ele geçirmek isteyen JNA birlikleri arasında çatışmalar yaşandı.

3 Mayıs 1992'de ise takas anlaşmasına göre şehri silahsız terk etmesi gereken JNA askerleri ile şehri savunan askerler arasında Dobrovoljacka sokağında yaşanan çatışmalarda, 8 Boşnak, 7 Sırp hayatını kaybetmiş, 200'den fazla JNA askeri esir alınmıştı. Esirler, İzetbegovic'in serbest bırakılması karşılığında salıverilmişti.

Daha sonra başlatılan soruşturmada, olaydan sorumlu tutulan Boşnak yetkililer hakkında takipsizlik kararı verildi.İlgili Konular Dobrovoljacka Saraybosna bosna
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş