Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:50, 21 Mayıs 2018 Pazartesi
13:15, 15 Mayıs 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Haseke'de PYD ve DEAŞ'a operasyon yakında
Haseke'de PYD ve DEAŞ'a operasyon yakında

Haseke Ulusal Devrim Güçleri ve Muhalifleri Topluluğu Başkanı Mustafa, PKK/PYD'nin ve DEAŞ'ın bölgeden temizlenmesi için planlanan operasyonu kısa sürede uygulamaya koyacaklarını bildirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Haseke Ulusal Devrim Güçleri ve Muhalifleri Topluluğu Başkanı Hişam el - Mustafa, PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin ve DEAŞ'ın bölgeden temizlenmesi için planlanan operasyonu kısa sürede uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Mustafa yaptığı açıklamada, Suriye'deki zulme karşı sivil kuruluşlar olarak harekete geçtiklerinde PYD/PKK'nın Beşşar Esed yanlısı bir politika izlediğine şahit olduklarını söyledi.

Esed'in yanı sıra PYD/PKK'nın de bölge halkına zulmettiğini ifade eden Mustafa, rejimin ayakta kalmasını sağlamak için örgütün yoğun çaba harcadığını dile getirdi.

"ESED TERÖR ÖRGÜTLERİNİN OLUŞMASINA ZEMİN HAZIRLIYOR"

Bölgede faaliyet gösteren bir diğer örgüt olan DEAŞ'ın da en az PYD/PKK kadar bölge halkına zulmedip, baskı yaptığını vurgulayan Mustafa, Haseke halkının hasretle terörden kurtulacağı günü beklediğini aktardı.

PYD/PKK'nın bölge halkına zarar verdiğini aktaran Mustafa, terör unsurlarının sivil halkın canına ve malına kastettiğini, eşyalarını gasbettiğini, gençleri "zorunlu askerlik" adı altında silah altına aldığını kaydetti. 

Mustafa, Suriye'de huzurun oluşturulması için birbirinden farklı olmayan DEAŞ ve PYD/PKK gibi terör unsurlarının bertaraf edilmesi gerektiğine işaret ederek, Suriye'de terör örgütlerinin oluşmasına Esed'in zemin hazırladığına dikkati çekti.

"OPERASYON YAKIN"

Mustafa, topluluk olarak, Haseke merkezi bölge halkı, aşiretleri ve siyasi parti temsilcileriyle biraraya gelerek yeni bir mücadele safhasına girmeye karar verdiklerini belirtti.

PYD/PKK'nın bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalışarak hakimiyet kurmaya çalıştığına değinen Mustafa, şöyle devam etti:

"DEAŞ ve PYD/PKK anlaşmalı bir şekilde karşılıklı birbirlerinin varlıklarını desteklemektedir. Haseke halkının yüzde 70'ini Araplar teşkil etmektedir. Biz de o gücü temsil ediyoruz. Haseke için yeniden örgütlendik ve yeni mücadele yöntemiyle faaliyete geçeceğiz. Siyasi ve askeri kanadımız var. Kendi gücümüzle topraklarımız için savaşmaya hazırız. Haseke'yi terör örgütlerinden temizleme operasyonun başlaması yakındır."İlgili Konular Suriye DEAŞ pkk pyd
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş