AP'den AB'ye 'Suriye' talebi | Avrupa Birliği | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:46, 25 Mayıs 2018 Cuma
18:40, 18 Mayıs 2017 Perşembe

  • Paylaş
AP'den AB'ye 'Suriye' talebi
AP'den AB'ye 'Suriye' talebi

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliğinin Suriye krizinin çözümünde daha aktif rol almasını talep etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avrupa Parlamentosu (AP), Avrupa Birliğinin (AB) Suriye krizinin çözümünde daha aktif rol almasını talep etti.

AP'nin Strazburg'daki oturumunda kabul edilen kararda, Suriye'deki savaşı ancak Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen farklı Suriyeli grupların yer aldığı siyasi sürecin sona erdirebileceği belirtildi.

AB'nin süreçte daha aktif bir rol alması istenen kararda, Birliğin Suriye stratejisi desteklenerek, çözümün sadece birleşik ve bağımsız Suriye temelinde olması gerektiği vurgulandı.

Kararda, Suriye'de 400 bin insanın hayatına mal olan ve 13,5 milyon insanın gıda, su ve barınmadan yoksun kalmasına yol açan savaşın yeni bir anayasa temeline dayalı serbest ve adil seçimlerle bitirilebileceği ifade edildi. Suriye'nin tümünde insani yardımın engellenmemesi gibi bazı güven artırıcı önlemlerin de alınması gerektiği belirtildi.

Özellikle Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejimi güçleri olmak üzere tarafların ülkedeki katliamları, insan hakları ve uluslararası hukuk ihlallerinin kınandığı kararda, Suriye savaş suçları mahkemesi kurulması talep edildi.İlgili Konular AP AB
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş